Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Allplan projekt budowlany

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Allplan
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dywan
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 24 Wrz 2018
Posty: 1002
Przeczytał: 16 tematów

Pomógł: 25 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 23:57, 02 Paź 2018    Temat postu: Allplan projekt budowlany

Witam,

Od niedawna pracuje na allplanie. Model zrobiłem, nie jest to trudne. Schody zaczynają się przy opisach, szybciej zrobic to w cadzie, przekopiować do allplana.
Zauwazyłem, że przy kopiowaniu między tymi programami zupełnie zmieniają się kreskowania, skala lini przerywanych, kolory linii, tzn zostaje np niebieski ale inny.
W związku z tym, że na konstrukcji pokazujemy nie kondygnacje, a stropy, to pojawiają się także ściany stojące na stropach.

I teraz konkretniej troche - pytanie do użytkowników. Jak robicie rzuty? Takie np ściany stojące na stropach obrysowujecie dodatkowo z odnośnikiem + jakiś szraf? W sumie to dwa razy robota.

Nasuwa mi się myśl, że po otrzymaniu modelu od architekta, to własciwie nie ma co go specjalnie obrabiać tylko powinno się wurzycić wszystkie ściany do autocada i tam obrobić - tak powstaną rzuty do budowlanego. Natomiast zbrojenia czyli projekt wykonawczy to już allplan. Co o tym sądzicie?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
benny2001
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 195
Przeczytał: 5 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:44, 03 Paź 2018    Temat postu:

Robienie modelu i opisywaniu w cadzie, nie wydaje się to troche drogą na okrętkę ?
Jak masz model, steruj warstwami kalkami, szrafami, widocznością i osiągniesz zadowalający efekt na rzutach.
Są pewne ograniczenia, ale to co proponujesz kłóci się trochę z praca w modelu 3D i samoczynna aktualizacją rzutów.
Nie wiem z jakimi arch współpracujesz, ale ja zawsze od nowa model tworzyłem, na podstawie ich, ale nigdy bezpośrednio z niego nie jechałem. Związane to było z niedokładnościami z ich strony.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dywan
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 24 Wrz 2018
Posty: 1002
Przeczytał: 16 tematów

Pomógł: 25 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:13, 03 Paź 2018    Temat postu:

Pani architekt też chyba zaczyna w temacie 3D (Archicad) ale musze przyznac, że rysunki są zadziwiająco dokładne. Tak więc sam model konstrukcyjny powstał dość szybko, po prostu pozmienaiłem własicwiosci ścian, wstawiłem nadproża, slupy, belki.

Do autocada przechodzę, bo nadzorujący moją pracę Konstruktor nie ma Allplana, ale wymóg architektów jest by był BIM (to co robimy to jeszcze nie BIM, ale przymiarka). Stąd praca na dwóch programach i wysiłki by w obu wyglądało to dobrze.

Druga sprawa - w autocadzie zrobić np opis kilkudziesięciu belek w stylu 18x40 i linia wymiarowa to chwila. W Allplanie zwykłe kopiowanie to wieki. Nawet głupia linia wymiarowa - by usunąć jakiś wymiar w cadzie się po prostu go usuwa, w Allplanie już nie jest to takie proste. Pracuję w cadzie na skrótach tylko, nie używam chyba nawet jednej ikonki, w Allplanie z tego co zauważyłem nie bardzo się da, stąd taki mały niesmak na początku. Jak mam coś rozciągnąć to z automatu wklepuję S+spacja a tutaj trzeba szukać tego ołóweczka do rozciągania...

Ale wracając do pytania - jak mam ścianę na stropie i chce ją pokazać inną linią niż kondygnację wyżej, gdzie jest zwykłą ścianą konstrukcyjną to pozostaje tylko dodatkowe obrysowanie jej np poleceniem linia, czy mozna np niektóre pozycje na różnych rzutach pokazywać raz linią ciągłą, raz przerywaną ze szrafem?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
benny2001
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 195
Przeczytał: 5 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:50, 03 Paź 2018    Temat postu:

Co do kopiowania - tutaj działa tak samo szybko jak w cadzie.
Opisywanie wg mnie jest nawet trochę szybsze bo można dodawać pkt i usuwać z jednej linii. Kolejna rzecz to automatycznie ustawia się w zadanej odległości kolejne linii wymiarowej.
Skróty jak najbardziej da się ustawić - z tego co pamietam chyba nie było tylko kombinacji klawiszy ?
Ja pracowałem na skrótach.

Nie ma sensu obrysowywania elementów. Robisz przekrój, zakres dajesz strop sciany pod i nad.
Ustawiasz we właściwosciach przekroju co ma być jaka linią lub szrafem lub też masz to w ustawieniach kalek na których tworzysz elementy.
Możesz też edytować na papierze kolejność kalek i rodzaj linii jaka ma być wyświetlana w danym viewporcie.
Spotkałem się też, że inni robili inaczej, czyli nie pracowali na przekroju a podpinali do vieportu właśnie model i sterowali warstwawmi i kalkami co ma być widoczne.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dywan
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 24 Wrz 2018
Posty: 1002
Przeczytał: 16 tematów

Pomógł: 25 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:34, 04 Paź 2018    Temat postu:

Skróty próbowałem coś tam zmieniać, ale poległem, trzeba jeszcze raz podejść do tematu.

Czyli jak dobrze rozumiem, to rzut wykonujesz jako poziomy przekrój przez budynek zaznaczając dany strop i ściany nad+pod? I wtedy mając ten przekrój poziomy czyli rzut ustawiasz we właściwościach widoczności i sposób jaką linią co jest pokazywane? Czyli np ściana nad nie jest już np niebieską ciągłą ale jest czerwoną przerywaną, a jak robisz rzut stropu wyżej to ta ściana ktora była przerywaną jest już ciągłą?

Tą druga metodę własnie opanowałem, czyli na arkuszu wydruku zaznaczam, to chyba się nazywa rzutnia, prawy, właściwosci i ustawiam jak chce.
Dzięki seredczne za pomoc!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
uszki
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 27 Mar 2010
Posty: 170
Przeczytał: 28 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:20, 04 Paź 2018    Temat postu:

Co prawda temat założony nie w tym dziale forum co trzeba, ale pociągnę wątek. Cały czas kombinuje w jaki sposób przedstawiać schematy konstrukcyjne. Modelując otwory w ścianach i stropach można ustawić automatyczne wstawianie bloków z ich oznaczeniami. Jeżeli zrobimy przekrój przez daną kondygnację patrząc w górę tracimy te bloki. Czy jest jakiś sposób na ich zachowanie w takim przypadku? Jeżeli nie, to chyba lepiej przedstawiać na rzutniach model i dodatkowo nałożyć przekrój przez ściany wyższej kondygnacji oznaczonymi liniami przerywanymi. Póki co bez większej praktyki wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem. Benny2001, co ty na to?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
benny2001
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 195
Przeczytał: 5 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:37, 04 Paź 2018    Temat postu:

Właśnie miałem pisać, że najwieksza wada do tego typu rozwiązania jest niestety problem z przebiciami.
W stropach to nie ma problemu bo i tak je na szalunku musisz domiarować, więc jest tylko zabawa ze ścianami.
Tego nie rozwiązałem, to był pkt który miałem zrobić, ale przestałem pracować w Allplanie.
Jedyne rozwiązanie jakie chciałem potestować własnie było tak jak piszesz, że nakładam warstwę modelu ze ścianami na zrobiony rzut.
Nie było to tyle pilne ze względu, że podkłady do przebic dostawaliśmy w dwg, więc je podczepialiśmy i tak się to kręciło. Nie było idealne, ale jak zawsze czasu brakowało.
Jak była ściana żelbetowa to wiadomo i tak na rys zbrojeniowym był domiarowany otwór, więc nie było problemów.

Szalune stropu i konstrukcje ścian mieliśmy na oddzielnych rzutach. Więc szło zapanować nad tym
Z ustwianiem widoczności jest trochę zabawy, czasami lepiej ja wyłączyć a zostawić kalki. Z głowy nie powie musiałbym w sofcie pogrzebać.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez benny2001 dnia Czw 11:40, 04 Paź 2018, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dywan
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 24 Wrz 2018
Posty: 1002
Przeczytał: 16 tematów

Pomógł: 25 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:25, 04 Paź 2018    Temat postu:

No własnie pisałem w nocy i nie ten dział wcelowałem, jak można to prosze administratora o przeniesienie tematu do Allplan.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcin02
Początkujący Forumowicz



Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 8
Przeczytał: 3 tematy

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: poland

PostWysłany: Pon 23:02, 08 Paź 2018    Temat postu:

w Allplanie tworzysz strukture budowli z podziałem na kondygnacje i stropy, jak coś nie chcesz pokazywać to wyłączasz warstwy. Za sposób przestawienia rzutów , widoczność krawędzi itd odpowiadają ustawienia w "widoki skojarzone--utwórz przekrój-właściwości widoków".

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dywan
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 24 Wrz 2018
Posty: 1002
Przeczytał: 16 tematów

Pomógł: 25 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 9:34, 24 Paź 2018    Temat postu:

Drukuję rzut do dwg, następnie do pdf i wtedy pojawia się coś dziwnego. Tzn mam na rzucie trzy budynki, środkowy ustawiony jakby ortogonalnie, a lewy i prawy przekręcone o 8 i 21 deg. i te dwa przekręcone na pdf wyglądają jakby były rysowane cienką linia, sa takie wyblakłe. Na wydruku będą identyczne, czy cieńsze? Pytam bo rysunki długie i nie chce wywalić dwóch stówek by dostać jakieś śmieci Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BSD
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 03 Gru 2016
Posty: 570
Przeczytał: 31 tematów

Pomógł: 40 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 11:58, 24 Paź 2018    Temat postu:

wydrukuj zaznaczony fragment na próbę

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Allplan Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin