Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Studia Architektoniczne II stopnia dla inż. Budownictwa WSEi
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Merlin-hs
Aktywny Forumowicz



Dołączył: 28 Paź 2008
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kielce

PostWysłany: Śro 1:33, 10 Lip 2013    Temat postu: Studia Architektoniczne II stopnia dla inż. Budownictwa WSEi

Witam,

Piszę w nawiązaniu do tematu który się wyłonił w aktualnie zamkniętym już wątku.


Temat dotyczy studiowania (dostudiowania) architektury II stopnia dla inżynierów Budownictwa na uczelni WSEiZ w Warszawie.

Przypominam co napisał (w zeszłym roku ?) kolega.

Kod:

http://wseiz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=376&Itemid=81

"
Warunki przyjęć na studia II-go stopnia kierunek Architektura (dawniej Architektura i Urbanistyka)
Wymagany tytuł zawodowy:
inżynier architekt, inżynier, magister inżynier.
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów:
Architektura i Urbanistyka oraz inne, których program nauczania zawiera minimum 60% obowiązującego na kierunku Architektura (I stopień studiów) wg standardów ministerialnych (Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 września 2011 roku w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów weterynarii i architektury).

W uzasadnionych przypadkach Rektor może wyznaczyć 1-2 semestry uzupełniające.
"

Oczywiście po tej uczelni można robić pełne uprawnienia architektoniczne - potwierdzone w izbie architektów.


Szczerze mowiąc byłem zainteresowany dostudiowaniem architektury w celu możliwości uzyskania tytułu arch. i pełnych uprawnień.

Tak więc sprawdziłem na stronie izby arch.

Ww. uczelnia jest na liście nadającej tytuł mgr. inż arch.
Dzwoniłem do rektoratu i dowiedziałem się :

1) dokształcenie się z mgr inż. trwało by 2,5 roku (czyli o 2 semestry dłużej niż po arch.)

2) Ale ... najdziwniejsze jest to że po całej rozmowie Pani przez telefon powiedziała mi że oni nadają tytuł mgr. inż arch. ale nie wie czy izba architektów zechce dać takiemu absolwentowi uprawnienia architektoniczne !! Narazie dają ale co będzie później to nie wie ....

I tu mój wielki szok. O co chodzi ?? Jak może mi po zdobyciu wykształcenia izba nie pozwolić zrobić uprawnień ?? Czy takie coś jest zgodne z prawem ?? (porojonym swoją drogą, ale jednak jakimś)

Czyli wychodzi na to że po przestudiowaniu 2,5 roku i opłaceniu nauki (a troche to kosztuje) może się okazać że to wszystko na nic.

Ciekaw jestem opinii forumowiczów. Bo ja się rozczarowałem.

Pozdrawiam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2713
Przeczytał: 28 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Śro 11:08, 10 Lip 2013    Temat postu:

No właśnie. Niby się o tym nie pisze, ale tak właśnie jest. Jedyne (?) w Polsce studia uzupełniające dla absolwentów budownictwa i są tylko po to, żeby wyciągnąć kasę. A powinny być czymś normalnym na każdej uczelni. Izba może bo powie, ze kierunek nie spełnia wg nich kryteriów programowych i możesz spadać. Chyba, że ktoś kto ukończył przetrze szlak i przejdzie długą batalię...


Tutaj jest lista uczelni, po numerem 15 mamy WSEiZ:
[link widoczny dla zalogowanych]
Izba nie wydaje dzienników praktyk.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez senmil dnia Śro 11:48, 10 Lip 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prem
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 313
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:38, 10 Lip 2013    Temat postu:

Tak z ciekawości - gdzieś są te kryteria programowe (na piśmie ?) czy w zasadzie wszystko można uznaniowo pod to podciągnąć? Bo jeśli jest jakiś wykaz przedmiotów obowiązkowych to chyba WSEiZ chcąc nadawać tytuł mgr inż. arch. musi je wszystkie wykładać i trudno by było odmówić wydania książki po takich studiach.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stanislaw
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:53, 10 Lip 2013    Temat postu:

Politechnika Wrocławska też przyjmuje na architektoczniczne studia II-go stopnia absolwentów budownictwa.

Co do głównego wątku wg mnie Izba Architektów nie ma najmniejszego prawa kwestionować prawa takiej osoby do otrzymania dziennika praktyk.

Podstawą jest Rozporządzenie o samodzielnych funkcjach tech w budownictwie:

Załączniki do rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. (poz. 578)

Załącznik nr 1

WYKAZ WYKSZTAŁCENIA ODPOWIEDNIEGO I POKREWNEGO DLA POSZCZEGÓLNYCH SPECJALNOŚCI UPRAWNIEŃ BUDOWLANYCH

Specjalność architektoniczna
1. Uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń - ukończone studia magisterskie na kierunku architektura i urbanistyka (O).


Absolwent takich studiów otrzymuje tytuł mgr inż architekt i ma pełne prawo ubiegać się o uprawnienia bez ograniczeń.


Analogicznie mój kuzyn ukończył studia I-go stopnia o kierunku automatyka a II-go stopnia na kierunku elektrotechnika co pozwala mu na uzyskanie uprawnienień w spec. elektrycznej bez ograniczeń.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2713
Przeczytał: 28 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Śro 14:55, 10 Lip 2013    Temat postu:

Prem, racja. Standardy są tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych]
Jeżeli IARP zarzuca niepełność tych studiów to jak uczelnia mogła dostać pozwolenie na prowadzenie takiego kierunku? Fakt, coś tu nie gra.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Klinkier
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 410
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:54, 10 Lip 2013    Temat postu:

Po tych uzupełniających studiach WSEiZ IARP nie robi problemów, chyba gdzieś nawet ich prawnik się wypowiadał. Wydają książkę do nieograniczonych uprawnień bez problemów.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Merlin-hs
Aktywny Forumowicz



Dołączył: 28 Paź 2008
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kielce

PostWysłany: Śro 19:03, 10 Lip 2013    Temat postu:

Klinkier napisał:
Po tych uzupełniających studiach WSEiZ IARP nie robi problemów, chyba gdzieś nawet ich prawnik się wypowiadał. Wydają książkę do nieograniczonych uprawnień bez problemów.


Tak jak napisałem otrzymałem odpowiedź że w chwili obecnej dają, jednak nie wiadomo czy w przyszłości też tak będzie.

Wydaje mi się że ma to związek z komisją akredytacyjną na wydziale architektury. Przez którą w tym roku wydział arch. przeszedł :
[link widoczny dla zalogowanych]

a co jeśli np powiedzmy za dwa lata nie przejdzie ??

czy jeśli zapiszę się w tym roku a za dwa lata uczelnia ta nie przejdzie komisji to zostanie obecnym studentom wstrzymana moliwość nadawania tytułu arch ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stanislaw
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:17, 10 Lip 2013    Temat postu:

Jeśli wydział dopuszcza do studiów II-go stopnia zarówno architektów jak i inż. budownictwa, którzy otrzymują po jego ukończeniu taki sam tytuł mgr inż arch to Izba Architektów nie ma najmniejszego prawa kwestionować tego kto ukończył jaki kierunek studiów I-go stopnia.
Wygląda na to, że jakimś problemem jest tu akredytacja kierunku samego w sobie na tej uczelni a nie to, czy ukończony będzie przez inżynierów budownictwa czy też architektów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PRAJWAT
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 77
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: WROCŁAW

PostWysłany: Czw 19:23, 23 Sty 2014    Temat postu: Odświeżam temat

Odświeżam temat. Wrzesień się zbliża. Można by się na studia zapisać i zdobyć tytuł architekta. Czy warto się zapisywać na ten wydział? Czy to mi daje gwarancję ze dostanę dziennik praktyki?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
quad
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: POM/BO/xxxx/01

PostWysłany: Czw 21:43, 23 Sty 2014    Temat postu:

To jest właśnie dziadostwo, że IARP może sobie decydować.
Jak mam tytuł mgr inż. arch. to spełniam wymagania - tak powinno być zapisane w prawie. No ale w naszym kraju są równi i równiejsi i ktoś musi nad tym trzymać pieczę zapewniając front robót da tych lepszych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
quad
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: POM/BO/xxxx/01

PostWysłany: Czw 21:44, 23 Sty 2014    Temat postu:

Czy w OIIB ktoś się was pytał jaką uczelnię skończyliście ? Zapewne nie, jak już to jaki macie tytuł.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2713
Przeczytał: 28 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Sob 13:00, 25 Sty 2014    Temat postu:

Quad, tutaj problem osoby z inż. arch. i mgr inż. mechaniki:
[link widoczny dla zalogowanych]
IARP przegrał. Przy okazji jest odniesienie do UE i tam honoruje się nawet 2-letnie studia zawodowe. Tym bardziej w Polsce IBO po 5 letniach bądź 2-stopniowych studiach powinien mieć w ramach swojego zawodu dość szerokie uprawnienia do projektowania budynków.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PRAJWAT
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 77
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: WROCŁAW

PostWysłany: Sob 14:34, 25 Sty 2014    Temat postu:

Senmil, artykuł jest o tych co uzyskali tytuł inż. arch. A ja teraz czytam program WSEiZ i wynika ze przyjmują na II-stopień m.in. mgr. inż budownictwa. Piszą również że po ukończeniu otrzymuje się tytuł mgr. arch. czyli taki jaki wymaga prawo żeby starać się o dziennik praktyki i pełne uprawnienia w izbie architektów.
Piszę głównie tutaj żeby się zapytać czy może juz ktoś przeszedł tą ścieżkę i jest w drodze do uprawnień albo już to przebył.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2713
Przeczytał: 28 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Sob 14:54, 25 Sty 2014    Temat postu:

Tak, jednak wg mnie to nieco analogiczna sytuacja. Tym bardziej jeśli UE dopuszcza różne typy wykształcenia i ich poziomy, a szczególnie osoby po kierunku budownictwo (szczegółowe odniesienie w dyrektywie). I zaznaczam: nie chodzi mi o używanie tytułu architekt, ale o projektowanie budynków. Tylko, że tutaj trzeba mocno powalczyć.

Co do samej uczelni to skoro uzyskasz tytuł mgr inż. arch to IARP nie powinien mieć żadnych obiekcji. Mogą próbować się czepiać zakresu programu studiów i tego, że pierwszy stopień być na kierunku pokrewnym, a nie odpowiednim. Mam nadzieję, że dasz znać jak się zapiszesz jak to wygląda. Ciekawa sprawa bo jak Cię przyjmą to chyba łapiesz się pod 3 rok i chyba możesz pobrać z wejścia dziennik praktyk w IARP?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skokovis
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 146
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 5/5

PostWysłany: Nie 22:00, 26 Sty 2014    Temat postu:

Żeby otrzymać uprawnienia w specjalności architektonicznej bez ograniczeń trzeba ukończyć kierunek architektura i urbanistyka z tytułem II stopnia.

Żeby otrzymać uprawnienia w specjalności architektonicznej ograniczone trzeba ukończyć kierunek architektura i urbanistyka z tytułem inżynier lub kierunek budownictwo z tytułem mgr.inż.

Aktualnie idąc na studia II stopnia dostępny jest tylko kierunek architektura.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin