Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Płyta transferowa wytyczne projektowe.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Konstrukcje żelbetowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
uszki
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 27 Mar 2010
Posty: 174
Przeczytał: 48 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 9:52, 06 Maj 2024    Temat postu: Płyta transferowa wytyczne projektowe.

Cześć,

Poszukuję wytycznych odnośnie projektowania płyt transferowych. Publikacje, artykuły, własne doświadczenia. Chodzi mi w szczególności o dopuszczalne ugięcia takich konstrukcji. Wiadomo, ze najlepiej gdyby się w ogóle nie uginały, ale że to nierealne to warto by było się na czymś oprzeć. Póki co projektowo traktuję to jak zwykły strop ograniczając jego ugięcia do L/500 / 10mm. Nie wiem czy nie przesadzam w którąkolwiek ze stron.

Może macie jakieś wskazówki na co zwrócić uwagę? Przychodzi mi na myśl pełzanie i moment obciążenia konstrukcji. Zastanawiam się, czy nie wydać zalecenia o możliwości betonowania stropu kolejnej kondygnacji co najmniej 28 a może 56 dni od betonowania płyty transferowej?

Będę wdzięczy za wszelkie wskazówki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stanislove
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 1911
Przeczytał: 25 tematów

Pomógł: 102 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pon 10:38, 06 Maj 2024    Temat postu:

Ja liczę jak każdą inną płytę, bez żadnych dodatkowych kryteriów, niezależnie czy na płycie stoi jedna czy pięć kondygnacji. Ograniczenie ugięcia zgodnie z normą.

Jedyne na co wg mnie trzeba zwrócić więcej uwagi, to przebicie, bo ono zwykle decyduje o grubości płyty. No i występuje dość rzadki w płytach stropowych problem przebicia z góry, ale obliczeniowo niczym nie różni się to od zwykłego przebicia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dywan
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 24 Wrz 2018
Posty: 1006
Przeczytał: 17 tematów

Pomógł: 25 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:48, 06 Maj 2024    Temat postu:

Trzeba jeszcze spojrzeć na siły rozciagające w takiej płycie, to wychodzi ze schematu 3D. Trzeba na to zaprojektować zbrojenie, jako dodatkowe. Nie wiem w jakim programie robisz, ale w AXIS jest tak, że od razu on pokazuje w powłoce zwiększone/zmniejszone zbrojenie górne i dolne gdzie uwzględnia zmniejszenie rozciągania ściskaniem. Trzeba mieć na uwadze jeszcze kwestię kotwienia. Tzn. w innym miejscu moze wyjść kotwienie zbrojenia na zginanie i w innym na rozciąganie. Oczywiście tutaj znów kwestia co jest pod stropem transferowym, jak ściana żelbetowa to powiedzmy, że masz wszystko jako współpracujący monolit. Jak ściana murowana to czy po rozciąganiu płyty ta nie poślizgnie się na ścianie... za głupi jestem by coś więcej mądrego powiedzieć Wink Można to rozważać właśnie etapami budowy, dawać jakieś wytyczne kiedy można co rozszalować i budować w nieskończoność różne warianty. Nie słyszałem jednak by pominięcie w rozważaniach tego rozciagania doprowadziło do jakiejś katastrofy. To nei znaczy oczywisćie, że nic takiego się nie wydarzyło

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
uszki
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 27 Mar 2010
Posty: 174
Przeczytał: 48 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:06, 06 Maj 2024    Temat postu:

Dzięki za odpowiedzi. Pracuję w Robocie, zwrócę uwagę na rozciągania. Z ugięciami to miałem na myśli to żeby słupy stojące na płycie rzeczywiście stanowiły podporę dla stropów wyższych kondygnacji.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stanislove
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 1911
Przeczytał: 25 tematów

Pomógł: 102 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pon 13:12, 06 Maj 2024    Temat postu:

Taki strop musisz liczyć w modelu przestrzennym, wtedy ugięcie płyty jest automatycznie brane pod uwagę przy ustalaniu sił w słupie (i wszystkich innych elementach).

Na koniec po zwymiarowaniu wszystkich elementów możesz zrobić analizę nieliniową dla paru kombinacji, żeby sprawdzić, czy efekty nieliniowe (rysa, skurcz, pełzanie) nie powodują dramatycznych zmian. Jeżeli nie, to się tym nie przejmujesz, jeżeli tak, to albo przechodzisz w całości na analizę nieliniową, albo szukasz innego rozwiązania problemu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
uszki
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 27 Mar 2010
Posty: 174
Przeczytał: 48 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:58, 06 Maj 2024    Temat postu:

No właśnie i w tym rzecz, że jak policzę budynek jako całość to i tak nie uchwycę zjawisk:
a) Kolejności wznoszenia
b) Odkształceń płyty transferowej po uwzględnieniu reologii.

Wiem, że a) jest w Robocie, ale jakoś nie potrafię tego rozgryźć. Z kolei b) da się przeprowadzić w Robocie?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stanislove
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 1911
Przeczytał: 25 tematów

Pomógł: 102 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pon 20:28, 06 Maj 2024    Temat postu:

Wszystkich zjawisk nigdy nie uwzględnisz, wyłącznie jako jakieś grube przybliżenia.

Reologię płyty uwzględnisz mając odpowiednie oprogramowanie, np. Axis uwzględnia rysę, pełzanie i skurcz. Pewnie większość współczesnego softu da bez większych trudności radę. Robot był zawsze dziadem jeżeli chodzi o żelbet. Dawno go nie używałem i nie potrafię powiedzieć na ile w nim można wszystkie zjawiska uwzględnić.

Ale te zjawiska w analizę globalnej nie zawsze muszą być istotne. W wielu przypadkach zmieniają dość niewiele. Ale niekiedy znaczne ugięcia powodują bardzo istotne redystrybucje sił, które jedna zwykle są po stronie bezpiecznej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sirkris
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 17 Mar 2010
Posty: 219
Przeczytał: 24 tematy

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:03, 07 Maj 2024    Temat postu:

Z elementami transferowymi (plyty, belki) trzeba byc ostroznym bo czasem moze byc tak ze jak wrzucisz wszystko do jednego modelu 3D to wyjdzie ze ze wzgledu na znaczna sztywnosc elementu i konstrukcji powyzej ze niektore slupy ponizej wyjda podwieszone. (generalnie sily sie nieprawidlowo przetransferuja) A w rzeczywistosci tak nie bedzie bo budynek bedzie budowany etapami. A w 3d modelu wszystko jest obciazane na raz.
Wg mnie plyte transferowa bezpieczniej jest modelowac jako pojedyncza plyte z silami od konstrukcji z gory, gdzie konstrukcje ponizej zastepuje podporami.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez sirkris dnia Wto 13:45, 07 Maj 2024, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
uszki
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 27 Mar 2010
Posty: 174
Przeczytał: 48 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:17, 07 Maj 2024    Temat postu:

sirkis - jasne. Jeden model całego budynku nie odda rzeczywistej pracy. Można się zaskoczyć jak wyjdzie w słupie rozciąganie Wink Planowałem obciążyć płytę transferową zebranymi reakcjami z góry.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zbyszek11
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 17 Lut 2021
Posty: 272
Przeczytał: 34 tematy

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:28, 07 Maj 2024    Temat postu:

uszki napisał:
sirkis - jasne. Jeden model całego budynku nie odda rzeczywistej pracy. Można się zaskoczyć jak wyjdzie w słupie rozciąganie Wink Planowałem obciążyć płytę transferową zebranymi reakcjami z góry.

Dawno temu, jak jeszcze coś tam działałem w tym programie dla masochistów (Robot) to pamiętam, że tam było coś takiego jak "fazy" i można było teoretycznie zrobić etapowanie konstrukcji. Piszę "teoretycznie" bo z działaniem tej opcji to różnie było.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zbyszek11 dnia Wto 16:29, 07 Maj 2024, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tokkotai
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 17 Kwi 2020
Posty: 719
Przeczytał: 29 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 1:05, 08 Maj 2024    Temat postu:

A nie lepiej wrzucić nieliniowe słupy tylko ściskane? Co prawda będzie się liczyć tydzień ale powinno wyjść bardziej konserwatywnie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sirkris
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 17 Mar 2010
Posty: 219
Przeczytał: 24 tematy

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:02, 08 Maj 2024    Temat postu:

Cytat:
A nie lepiej wrzucić nieliniowe słupy tylko ściskane?

No nie bo taka analiza nie odda rzeczywistej sytuacji.
Poza tym slupy moga wszystkie buyc sciskane tylko ze np zamiast sily 800kN bedzie 100 kN i bedzie niedozbrojony. Z kolei w innym zamiast 500kN bedzie 1000 kN i bedzie przezbrojony.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stanislove
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 1911
Przeczytał: 25 tematów

Pomógł: 102 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Czw 9:44, 09 Maj 2024    Temat postu:

Problem z dzieleniem modelu na konstrukcja powyżej i poniżej płyty transferowej polega na złym rozłożeniu sił w elementach powyżej.

Płyta transferowa musi się ugiąć, niekiedy i 1-2cm, a to prowadzi do bardzo znacznych zmian w układzie sił powyżej. Niemożliwe do ujęcia jest to zjawisko przy pomocy podpór, bo dla każdego ES trzeba by było ustalić inną sztywność podpory, czego nikt o zdrowych zmysłach nie robi.

Wg mnie takie rozerwanie modelu prowadzi do nieracjonalnego zbrojenia w płycie transferowej, przeszacowania sił w elementach bezpośrednio na płycie i niedoszacowania sił w pozostałych elementach, które mają bezpośrednie podpory.

Wszystko oczywiście zależy od układu konstrukcji powyżej, ale to moje generalne spostrzeżenie z doświadczenia ostatnich kilku lat.

Zgadzam się, że etapowanie konstrukcji byłoby rozwiązaniem tego problemu, ale podwieszenia przy racjonalnie projektowanych konstrukcjach są zgodnie z moim doświadczeniem marginalnym problemem. A to stąd, że konstrukcje powyżej płyt transferowych są dość wiotkie w stosunku do samej płyty transferowej, która nierzadko wychodzi grubsza niż płyta fundamentowa.

Poza tym, około 30-50% obciążenia jest realnie przykładana po zakończeniu wznoszenia konstrukcji (warstwy i obciążenia użytkowe), a tym samym konstrukcja posiada już odpowiednią zdolność do redystrybucji sił.

Pewnie każdy musi wypracować swój sposób radzenia sobie z tym problemem i wypracować swoje podejście, któremu ufa. Tylko etapowanie wydaje się być drogą do "pewnych i bliskich realnym" wynikom.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Konstrukcje żelbetowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin