Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Świadectwo charakterystyki energetycznej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Fizyka budowli
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adbud
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 21 Kwi 2009
Posty: 945
Przeczytał: 31 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Pon 9:34, 21 Paź 2013    Temat postu: Świadectwo charakterystyki energetycznej

Mam takie pytanie: Jak uważacie czy dla budynku np. gospodarczo - garażowego - o pow. użytkowej ok. 140m^2 - OGRZEWANEGO należy wykonać świadectwo.
Ale czy w takim świadectwie należy uwzględniać energię na oświetlenie?
Spotkałem się z różnymi opiniami: niektórzy iż tylko na bud. użyteczności publicznej inni że dla wszystkich poza bud. mieszkalnymi.
Co sądzicie o tym?
A może ktoś już to przerabiał?

Poza tym czy takie świadectwo liczymy zgodnie z załącznikiem nr 5 do rozporządzenia?
A tylko wzór świadectwa jest jak dla bud. niemieszkalnych?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2492
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Pon 10:26, 21 Paź 2013    Temat postu:

Jeżeli ogrzewany to trzeba. Chyba, że zapotrzebowanie nie przekroczy 50 kWh/(m2 x a) lub obiekt ma mniej niż 50m2 użytkowej i jest wolnostojący (Art. 5.7. PB). Wtedy możesz napisać oświadczenie, że nie potrzebuje.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adbud
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 21 Kwi 2009
Posty: 945
Przeczytał: 31 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Pon 10:36, 21 Paź 2013    Temat postu:

Podsumowując:
1) Dla takiego obiektu (gospodarczo - garażowy) trzeba świadectwo.
2) Czy w tym świadectwie liczymy oświetlenie?
3) Z którego załącznika korzystamy z metodologii - załącznik nr 5?
4) Wg war. techn. rozdział XI - jakie Uk max przyjmujemy? jaki typ budynku?
5) Jeżeli w takich budynku jest łazienka - czyli mamy pom. o temp. 20st oraz 24 - to liczymy średnią temperaturę dla budynku ? np. 20,98st ? czy rozdzielamy budynek na 2 strefy? i każdą liczymy osobno?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2492
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Pon 10:50, 21 Paź 2013    Temat postu:

Uła, powoli, muszę sobie przypomnieć Wink.
1) Jaka Pu? Jakie jest dokładne przeznaczenie na projekcie budowlanym i w decyzji?
2) Zależy od przeznaczenia budynku. Oświetlenie wliczamy w lokalach użytkowych.
3) j.w.
4) Umax wg tabelki "Budynek produkcyjny, magazynowy i gospodarczy".
5) Jak łazienka to może być problem z klasyfikacją (chociaż wg mnie to też do przeskoczenia). W zasadzie w jednej strefie mogą być pomieszczenia o różnicy max. 4 st. K, ale jak policzysz bez tego to nie powinno za bardzo rzutować na wynik.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adbud
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 21 Kwi 2009
Posty: 945
Przeczytał: 31 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Pon 10:57, 21 Paź 2013    Temat postu:

1) Pu : ponad 120m^2
2) dokładnie budynek gospodarczo - garażowy
3) ?
4) ok
5) hmm Czyli tutaj zgodnie z przepisami powinno się rozdzielić strefy..?
gdyż max może się różnić o około 0,015st C?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez adbud dnia Pon 11:00, 21 Paź 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2492
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Pon 11:39, 21 Paź 2013    Temat postu:

1) Czyli zostaje przeliczyć czy nie ma mniej niż 50 kWh.
3) Chodziło mi o klasyfikację. Czyli wychodzi, że zał. nr 2.
5) Może się różnić max o 4 stopnie (K lub C). Dlaczego 0,015 st. C? To było chyba w normie (nie mam notatek, a dawno nie liczyłem).

EDIT:
5) Swoją droga to bzdura kompletna i jak nie liczysz w programie to będzie bez sensu. Powinno wystarczyć jak zrobisz średnią ważoną po powierzchni.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez senmil dnia Pon 11:51, 21 Paź 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adbud
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 21 Kwi 2009
Posty: 945
Przeczytał: 31 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Pon 11:50, 21 Paź 2013    Temat postu:

3) Tak wzór świadectwa - załącznik nr 2 - a metodologia załącznik nr 5? tak? + oświetlenie?
5) właśnie też nie mogę doszukać czy 4 stopnie C lub K czy tylko o 4 st K


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2492
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Pon 12:43, 21 Paź 2013    Temat postu:

3) Nie pamiętam dokładnie, ale raczej tak.
5) Bez różnicy, tylko odniesienie się zmienia. Pomyliłeś jednostki Wink.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adbud
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 21 Kwi 2009
Posty: 945
Przeczytał: 31 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Pon 12:46, 21 Paź 2013    Temat postu:

Ok dzięki.
Faktycznie pomyliłem jednostki:)
czyli faktycznie pom. mieszkalne +łazienka czyli temperatury 20 i 24 stopnie to ta sama strefa:)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Madzia22
Początkujący Forumowicz



Dołączył: 05 Mar 2018
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 5/5

PostWysłany: Śro 9:51, 28 Mar 2018    Temat postu:

Fajnie jest mieć firmę , która zajmuje sie przeglądem technicznym budynku. Skuteczni są PRZEGLADY BUDOWLANE TORUN Konkretni i sprawdzeni [link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adam_47
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 05 Cze 2010
Posty: 911
Przeczytał: 14 tematów

Pomógł: 22 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:33, 29 Mar 2018    Temat postu:

Ma2dzia2 - spam

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Fizyka budowli Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin