Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sprawdzenie poprawności modelu budynku w revicie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Konstrukcje żelbetowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vibed
Początkujący Forumowicz



Dołączył: 09 Maj 2015
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:57, 25 Maj 2015    Temat postu: Sprawdzenie poprawności modelu budynku w revicie

Witam

Zwracam się z prośbą do doświadczonych projektantów o sprawdzenie mojego modelu budynków mieszkalnych z garażem podziemnym w revicie. Model został wykonany na podstawie podkładów architektonicznych. Projekt nie jest kompletny jeśli chodzi o całe osiedle, po drugiej stronie garażu powinny pojawić się jeszcze 3 takie budynki, ale nie wydaje mi się to istotne przy projektowaniu elementów jednego budynku i słupów pod nim - raczej nie powinno się to zbytnio różnić.

Mam za zadanie zwymiarowanie i wykonanie projektu wykonawczego dla płyty stropowej, podciągu, słupa i być może płyty fundamentowej.

Mam zamiar skonstruowany model zaimportować do Robota i tam dokonać obliczeń. Następnie wygenerować zbrojenie z revicie na podstawie obliczeń.

Jako że nie jestem jeszcze wystarczająco biegły w obsłudze obu programów (najgorszy też nie jestem), potrzebuję wszelkich porad, zwrócenia uwagi i komentarzy dotyczących mojego modelu, sposobu obliczeń itp.

Co do modelu - moje wątpliwości są następujące:
1. Czy stosować belki między słupami w garażu? Nie było ich w projekcie, ale wydaje mi się, że należałoby takie belki zastosować.

2. Gdzie zastosować najlepiej dylatacje? Czy modelować je normalnie jako przerwa podzieloną płytę?

3. Co z balkonami? Zamodelowałem je jako osobne stropy o mniejszym przekroju - czy w robocie będą połączone z płytą stropową?

4. Początkowo ściany zewnętrzne modelowałem razem z warstwą styropianu, ale coś się sypało w revicie i ściany nie łączyły się prawidłowo - czy jest jakiś sposób na takie fochy revita?

5. Obciążenia - nie mogę dojść jak poprawnie przyłożyć obciążenia do modelu. O ile z wiatrem nie powinno być problemów (chyba, że są jakieś myki przy tego typu konstrukcjach?), to nie jestem pewien jak zamodelować przypadki obciążenia użytkowego? Zdaje się, że normowe obciążenie w budownictwie mieszkaniowym to 1,5kN/m2 (dziwnie mało - czy to poprawna wartość?). Jak rozkładać takie obciążenie? Czy dodawać osobno takie obciążenie po powierzchni każdego pomieszczenia osobno i wygenerować kombinacje? Nie jestem pewien czy takie jest właściwe podejście. Bardziej bym się skłaniał, by zmienne użytkowe przyłożyć jako stałe po całej powierzchni stropu. Jak to dobrze zrobić? I dlaczego tak a nie inaczej?
Czy jest coś, na co zwrócić uwagę przy obciążeniu śniegiem przy takim dachu?

6. Czy importując model do Robota ciężar własny konstrukcji uwzględnia się prawidłowo, i nic już w związku z nim nie trzeba kombinować w Robocie?

Na ten moment nie mam więcej wątpliwości, ale zapewne pojawią się z czasem

Nadmienię tylko, że temat jest w charakterze ćwiczenia - nie jest to projekt z prawdziwego zdarzenia - jednak prosiłbym o poważne potraktowanie i konstruktywne porady i komentarze.

Nie mogę wstawić pliku do posta bo blokuje forum, ale chętnie udostępnię przez PW - chyba, że administrator odblokuje mi możliwość wstawienia


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
miodzio
Aktywny Forumowicz



Dołączył: 07 Lut 2015
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon 21:08, 25 Maj 2015    Temat postu:

Nie żebym dołował czy coś w tym stylu, ale żeby zamodelować prawidłową współpracę wszystkich elementów konstrukcji w takim modelu jest to piekielne trudne w samym revicie. Zauważ że masz belkę i na niej opartą ścianę. Ciężko, a na pewno nie łatwo jest zamodelować współpracę tego tak by ściana przenosiła tylko siły ściskające (sztywność giętna bardzo mała) i żeby obciążenie przenosiło się za pomocą trójkąta na belkę. Taki pierwszy przykład mi przyszedł do głowy. Obawiam się również że komputer Ci może tego nie pociągnąć bo przy tak zaawansowanych modelach, pewnie siatka będzie również gęsta, robi się ciekawie.

Postaram się odpowiedzieć na pytania na tyle ile będę potrafił Smile
1. Jaki jest rozstaw słupów? Stropy płytowo słupowe tak do 8m dają radę, ale płyta musi mieć też słuszną grubość.
2. Jak zamodelujesz jako podzieloną płytę to model z automatu wstawi sztywne połączenie, po prostu nie modeluj jednej części ona będzie tak samo zazbrojona.
3. Balkony obowiązkowo wg mnie trzeba modelować zmienia się wykres momentów w płycie.
4. Nie wiem jak obejść to w revicie ale w konstrukcji nie potrzebne są ściany z styropianem sama warstwa nośna, później przyłożysz ewentualnie obciążenie do panela
5. Zalecana wartość w EC jest 2kN/m^2, i takie bym przykładał plus oczywiście warstwy wykończeniowe jako stałe. W żadnym wypadku nie wrzucaj obc użytkowych do obc. stałych. Co do przykładania obc. to zachęcam przeanalizować belkę np. trójprzęsłową. Z reguły obciąża się pasmami by wygenerować maks moment dla x i y.
6. Kiedyś importowałem i było ok.

Tak swoją drogą robot zbrojenia nie liczy zbyt dobrze Smile Nawet ludzie z procada to mówią. Lepiej znając momenty doliczyć je szybko ręcznie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez miodzio dnia Pon 22:10, 25 Maj 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MaverS
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 08 Gru 2008
Posty: 1178
Przeczytał: 22 tematy

Pomógł: 28 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lubin

PostWysłany: Pon 21:40, 25 Maj 2015    Temat postu:

hmm, ja znacznie upraszczam schematy rzeczywiste, bo model rzeczywisty z racji wielkości może być niedokładny, za duże cząstki MES i ich liczba może być za duża dla komputera, choćby nie wiem jak mocny by nie był. Takie tworzenie to dla mnie "sztuka dla sztuki", szacunek. Ale wole inne podejście, szukam praktycznych "myków" by coś rozwiązać Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vibed
Początkujący Forumowicz



Dołączył: 09 Maj 2015
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 12:06, 26 Maj 2015    Temat postu:

Zainspirowałem się tym wpisem:

blog.ejgbulat.pl/horror-analityczny-czyli-co-mozna-zrobic-z-revitem-od-architektow

i postanowiłem spróbować zrobić coś podobnego z racji że przypadek podobny - budynek mieszkalny na garażu podziemnym. Tak jak MaverS mówi - jest to rzeczywiście trochę sztuka dla sztuki, lecz oprócz wielu wad ma również mnóstwo zalet. Zresztą wydaje mi się, że warto spróbować swoich sił w tego typu przypadkach i poznać ich problematykę.

Co do mocy obliczeniowej komputera, to jako, że projekt nigdy nie będzie wykonany, to może dopuszczalne są uproszczenia w kwestii siatkowania MES itp? nie jestem pewien czy da się robić to w robocie, ale np skupić się na siatkowaniu interesujących mnie elementów, a resztę czyli np. ściany potraktować trochę po macoszemu? Ewentualnie jakoś wyodrębnić interesujące mnie elementy z konstrukcji i spróbować jakoś w pół ręcznie to policzyć.

Zapomniałem dodać, że podkład architektoniczny nie wygląda na dopracowany, bo w zasadzie wszędzie występują mimośrody - ściany nośne na kolejnych kondygnacjach nie są współosiowe. Jako, że konstruowanie budynku z takimi mimośrodami nie do końca ma sens - pozwoliłem sobie na właściwe przesunięcie ścian, by były w osi nad sobą.

Co do konstrukcji garażu to może generalnie zastosuję strop płytowo słupowy, ale z dodatkowymi podciągami pod ścianami nośnymi budynku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GMBh
Administrator



Dołączył: 23 Sty 2006
Posty: 604
Przeczytał: 3 tematy

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto 13:54, 26 Maj 2015    Temat postu:

@Vibed
Dzięki za zainteresowanie moim blogiem. Polecam również zapoznanie się z najnowszym wpisem [link widoczny dla zalogowanych] Więcej informacji na temat nowej wersji REX Robotools 2016 zamieszczę po zakończonych testach.

@MaverS
Modeluje w Revicie również duże galerie handlowe. Nie mam problemów z wydajnością komputera. Każdą część konstrukcyjną obiektu można bezproblemowo wyeksportować do robota. Najpierw analizuję model całej części wyodrębnionej dylatacjami, uwzględniając termikę, wiatr, stabilizację itd. Jeżeli jest taka potrzeba należy wyciąć z konstrukcji fragment np. 1 kondygnacje i dokładniej przeanalizować. Zawsze jednak od ogółu do szczegółu. Wielkość siatki MES można oczywiście dostosować do skali zadania, jednak rzadko jest to mniej niż 0,5mx0,5m.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez GMBh dnia Wto 14:10, 26 Maj 2015, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vibed
Początkujący Forumowicz



Dołączył: 09 Maj 2015
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:09, 09 Cze 2015    Temat postu:

Witam ponownie. Potrzebuję pomocy w poprawnym zamodelowaniu mojej konstrukcji w robocie.

Oto plik z modelem w stadium w jakim jestem obecnie.

- Na ten moment utworzony tylko przypadek obciążenia ciężarem własnym w celu sprawdzenia poprawności pracy konstrukcji - wszystko wskazuje na to, że są błędy bo wyniki nie wyglądają zbyt dobrze.

- Podczas obliczeń występuje komunikat - struktura rozłączna - wydaje mi się, że to z powodu błędnego zamodelowania schodów w RoboTools - źle obrysowany kontur spowodował niespasowanie schodów z szybem klatki. Ewentualnie to przez szyb windy, który zdaje się też wygląda na niepołączony z resztą.

- Konstrukcja "wizualnie" jest zamodelowana poprawnie tzn zaimportowana z Revita, w którym wykonałem model na podstawie podkładów architektonicznych. Mam na myśli, że ewentualne "głupotki" konstrukcyjne wynikają z podkładów. Oczywiście, jeśli ktoś zauważy rażące mniej lub bardziej błędy typu "tu powinien być podciąg, a tu inaczej to trzeba zrobić" itp. to bardzo proszę o zwrócenie uwagi i ewentualną poradę jak to zmienić.

- BARDZO proszę o pomoc jak praktycznie obliczyć taką konstrukcję. Do obliczenia mam Płytę stropową (zależnie od stopnia trudności wybiorę nad kondygnacją mieszkalną, lub nad garażem), słup, podciąg, ewentualnie schody albo balkon. Ja wymyśliłem, że zasiatkuję tylko strop, a resztę paneli ustawię jako tylko przenoszące obciążenie. Czy w celach dydaktycznych mogę zastosować takie uproszczenie? Chodzi mi oczywiście o zaoszczędzenie czasu przez nieobliczanie nieinteresujących mnie elementów, takich jak np. ściany których jest mnóstwo, czy stropy, których nie wymiaruję.

- Proszę o pomoc dotyczącą siatkowania. Dużo się bawiłem przy siatce dla stropu nad garażem i tam można zobaczyć do czego udało mi się dojść. Niestety nie jestem do końca pewien na ile poprawnie taka siatka została wygenerowana. Nie wiem jak zrobić "ładną" siatkę w przęsłach płyty, gdzie występują nieregularne osie ścian nośnych - tam tworzą się dość nieregularne siatki.

- Obciążenia - proszę o porady jak najsprawniej zamodelować obciążenia. Przy próbie obliczeń klimatycznych 3D Robot zawiesza się - nie wiem z jakiego powodu. Może zna ktoś na to sposób?
Jeśli nie, to w takim razie może ktoś doradziłby, jak poprawnie przykładać obciążenie eksploatacyjne? Czy robić to "mieszkaniami" na każdym stropie?

Bardzo proszę o wszelkie rady i spostrzeżenia!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vibed
Początkujący Forumowicz



Dołączył: 09 Maj 2015
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:10, 09 Cze 2015    Temat postu:

Link do modelu:

[link widoczny dla zalogowanych]!2900&authkey=!AFQ_G5lUREmnn18&ithint=file%2crtd


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Vibed dnia Wto 21:12, 09 Cze 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GMBh
Administrator



Dołączył: 23 Sty 2006
Posty: 604
Przeczytał: 3 tematy

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Śro 8:08, 10 Cze 2015    Temat postu:

@Vibed Zaciekawił mnie model bo piszesz że używasz Robotools.
Moje uwagi:
1. Siatkowanie.
Dlaczego siatkujesz tylko 1 płytę? Powinieneś posiatkować cały model. Proponuje zmianę Coonsa na Delaunay'a z rozmiarem elementów 0,5m.
Nie możesz w ten sposób upraszczć obliczeń zwłaszcza, że wpływ pozostałych elementów konstrukcji na płyte nad garażem jest bardzo istotny.
Dodatkowo możesz przeanalizować model tylko płyty stropowej nad garażem ale obciążonej oddziaływaniem górnej części konstrukcji. Taka opcja jest możliwa w REX Robotools 2016 (wkrótce w ofercie Robobat). Musisz jednak wcześniej policzyć model jako całość żeby mieć siły w tarczach/ścianach którymi później obciążysz płytę stopową.
2. Schody modelowane przy użyciu REX Robotools.
Należy poprawnie zdefiniowac kontur! Błędnie wybrałeś również etykiety grubości. Zapewne nie chciałeś by schody miały grubość 80 cm. Skopiuj schody również na kondygnację garażu.
3. Strop nad garażem.
Brak zamodelowanego rusztu z belek. Ściany parteru z pustaków betonowych?
Jeżeli już to tarcze żelbetowe współpracujące z rusztem. Aby poprawnie zwymiarować taką tarcze - zmień otwór na dochodzący do płyty (jak drzwi). Możesz to zrobić w robotools ->Drzwi wybierając kontur otworu i ścianę. Pod tarczami z otworami zamodeluj belki elementami prętowymi.
4. Belki
-Pousuwaj rewitowe zwolnienia
UWAGA częsty błąd porevitowy CW belek masz 3,73 kN/m3!

Popraw model (geometrię, opcje siatkowania, materiały itd) następnie możesz brać się za obciążanie.
Sprawdź model oglądając przemieszczenia po policzeniu dla cw.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez GMBh dnia Śro 8:42, 10 Cze 2015, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vibed
Początkujący Forumowicz



Dołączył: 09 Maj 2015
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:59, 10 Cze 2015    Temat postu:

1. Właśnie siatkowania całego modelu chciałem unikąć by usprawnić obliczenia.
Odnośnie siatkowania Delaunay'em - czy wystarczy, że ustawię automatyczne siatkowanie na 0,5m, czy należy coś wziąć pod uwagę przy zaawansowanych parametrach? Jak poprawnie ustawić siatkowanie tak, by powstały w miarę regularne zagęszczenia w newralgicznych obszarach? Niestety nie jestem jeszcze tak biegły w tej sprawie i stąd wątpliwości.
Wydaje mi się, że należałoby zagęścić siatki stropów w liniach połączeń ze ścianami - jeśli dobrze kombinuję, to jak to zrobić najlepiej?

Jakie modele obliczeniowe należy przyjąć dla stropów a jakie dla ścian?
Nie do końca rozumiem określenia typu
Płyta- diafragma podatna itp.

Nie wiem jeszcze jak dobrze ustawić ustawienia siatkowania w preferencjach zadania - robot wypluwa komunikaty o niespójności siatki. Co w tej opcji należy ustawić?

Co do opcji obciążania górną częścią konstrukcji strop nad garażem - czekam aż pojawi się RoboTools 2016 Smile

2. Wg podkładu klatka schodowa nie schodzi na poziom garażu (nie wiem czemu) - czy mimo to zamodelować schody do garażu? Na zdrowy rozum by się tam przydały ale nie wiem, czy powinienem w to ingerować.

3. We wcześniejszych stadiach modelowałem ruszt z podciągów pomiędzy słupami garażu, ale przy konsultacji z z jednym z prowadzących przedmiot doradził mi strop grzybkowy. Teraz mam młyna bo mi też lepiej wyglądał taki ruszt.

Ściany z pustaków zrobiły się z rozpędu - zaznaczyłem wszystkie przy przypisywaniu materiału

Cytat:
UWAGA częsty błąd porevitowy CW belek masz 3,73 kN/m3!

Nie wiem jak zmienić ten ciężar - próbuję przez zmianę materiału, potem przez zmianę profilu i potem znów zmiana materiału - nie działa. Mam nadzieję, że nie muszę poprawiać tego przez Revit?

Ponawiam pytanie co z obciążeniami:
Cytat:
- Obciążenia - proszę o porady jak najsprawniej zamodelować obciążenia. Przy próbie obliczeń klimatycznych 3D Robot zawiesza się - nie wiem z jakiego powodu. Może zna ktoś na to sposób?
Jeśli nie, to w takim razie może ktoś doradziłby, jak poprawnie przykładać obciążenie eksploatacyjne? Czy robić to "mieszkaniami" na każdym stropie?


Dzięki za pomoc @GMBh![/quote]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Konstrukcje żelbetowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin