Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Orzeczenie techniczne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
capek
Aktywny Forumowicz



Dołączył: 26 Sie 2009
Posty: 57
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:38, 17 Maj 2016    Temat postu: Orzeczenie techniczne

Mamy nowo wybudowany budynek mieszkalny.
Na parterze znajdują się lokale usługowo-handlowe , biurowe.
W jednym z tych lokali miało być biuro i tak poszło do Urzędu.
W międzyczasie inwestor się rozmyślił i chce teraz z biura zrobić lokal gastronomiczny.

Będzie zrobiony projekcik zamienny ale pani w Urzędzie upiera się , że musi w tym projekcie znaleźć się opinia/orzeczenie konstruktora z uprawnieniami wykonawczymi dot. stanu technicznego i możliwości zaadaptowania tego lokalu pod gastronomię

Czy uprawnienia projektowe nie wystarczają? Jest jakiś wymóg prawny potwierdzający żądania pani w Urzędzie?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gln
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 183
Przeczytał: 51 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Wto 16:11, 17 Maj 2016    Temat postu:

Zapytałbym jaka jest podstawa prawna tego żądania.
Cytat:
Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:
1) projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego;
2) kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi;
3) kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów;
4) wykonywanie nadzoru inwestorskiego;
5) sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych;


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
josef44
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 118
Przeczytał: 20 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:38, 17 Maj 2016    Temat postu: Re: Orzeczenie techniczne

capek napisał:


Czy uprawnienia projektowe nie wystarczają?


Wystarczają.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2255
Przeczytał: 10 tematów

Pomógł: 22 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Śro 13:34, 18 Maj 2016    Temat postu:

Pani powołuje się dobrze i ma rację, potrzeba zrobić opracowanie, ale nie opinię/orzeczenie tylko ekspertyzę:
Cytat:
Art. 71. 2. 5) w przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa
w ust. 1 pkt 2 – ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę
posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej
specjalności;

Myli się również co do wymogu uprawnień wykonawczych, mają być projektowe.
Można zrobić ekspertyzę posiadając uprawnienia wykonawcze? Wg mnie chyba można (Art. 12 wrzucony przez qln).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gln
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 183
Przeczytał: 51 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Śro 20:38, 18 Maj 2016    Temat postu:

A budynek już uzyskał pozwolenie na użytkowanie?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rucokz
Początkujący Forumowicz



Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Koszalin

PostWysłany: Śro 21:16, 18 Maj 2016    Temat postu:

Konieczność wykonania orzeczenia/ekspertyzy wynika z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki... (tekst jednolity. Dz. U. 2015 poz. 1422) par. 206. ust. 2)
Natomiast kto może wykonać takie opracowania? Osoby posiadające uprawnienia dokładnie znają zakres swoich uprawnień, określone są w decyzji więc wiedzą czy mogą, czy też nie mogą wykonać ocenę/ekspertyzę.
Wszystko zależy od:
- dla posiadających uprawnienia wydane na podstawie PB z 1944 okresu, zakres uprawnień określony jest zapisami w decyzji (często projektanci dołączają swoje uprawnienia bez drugiej strony, na której określony jest dokładnie zakres uprawnień).
- dla posiadających uprawnienia projektowe wydane na podstawie PB z 1974 roku granicą jest kubatura budynku =1000 m3 )zgodnie z rozporządzeniem z 18.07.1991 r. Dz. U. 1991 nr 69 poz. 299). Posiadający uprawnienia wykonawcze na podstawie PB z 1974 r. nie mają takiego ograniczenia. Projektanci nagminnie łamią ten przepis.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez rucokz dnia Śro 21:27, 18 Maj 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 1302
Przeczytał: 61 tematów

Pomógł: 15 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:25, 18 Maj 2016    Temat postu:

senmil napisał:
Pani powołuje się dobrze i ma rację, potrzeba zrobić opracowanie, ale nie opinię/orzeczenie tylko ekspertyzę:
Cytat:
Art. 71. 2. 5) w przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa
w ust. 1 pkt 2 – ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę
posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej
specjalności;

Myli się również co do wymogu uprawnień wykonawczych, mają być projektowe.
Można zrobić ekspertyzę posiadając uprawnienia wykonawcze? Wg mnie chyba można (Art. 12 wrzucony przez qln).


W zacytowanym przepisie jest mowa o osobie, która posiada uprawnienia budowlane-jakiekolwiek w odpowiedniej specjalności

Przy czym mówimy tu o zmianie w już odebranym obiekcie a nie jeszcze budowanym.

Cytat:
71.1.2. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć:
.....
5) w przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 2 –
ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia
budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności;


a tu artykuł i punkt 2 do którego odnosi się ekspertyza

Cytat:
Art. 71. 1. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego
części rozumie się w szczególności:
1) (uchylony);
2) podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności
zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy,
zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ
obciążeń.


Z tego przepisu wynika że w budynkach należy prowadzić działalność zmieniającą warunki bezpieczeństwa pożarowego gdyż zaniechanie takiej działalności skutkuje zgłoszeniem.

W mojej ocenie nie za bardzo mogę sobie wyobrazić jak zaniechać taką działalność i z czym się to wiąże. Wink
Chociaż jeśli chodzi o wielkość lub układ obciążeń to już tak. Ochrona środowiska też może ucierpieć po zaniku jakiejś działalności w danym miejscu więc może jednak słowa bądź zaniechanie mają sens.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Czw 12:49, 19 Maj 2016, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin