Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rezygnacja kierownika budowy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piotrbu
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 990
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Okolice Warszawy

PostWysłany: Nie 20:44, 02 Lut 2014    Temat postu: Rezygnacja kierownika budowy

Czy kierownik budowy może zrezygnować z kierowania budową?
Czy jest przewidziana jakaś procedura?
Pomijam kwestie umowy i rozliczenia między kierownikiem i inwestorem.

Wg mojej wiedzy kierownik może w dowolnym momencie zrzec się kierowania budową informując o tym inwestora i dokonując wpisu do dziennika budowy. Nic więcej nie musi robić (np. informować o tym PINB).
Inwestor musi zatrudnić nowego kierownika.

Czy mam rację?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2492
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Pon 9:10, 03 Lut 2014    Temat postu:

Masz rację. Niedawno IB wypuścił opis takiej sytuacji:
[link widoczny dla zalogowanych]
PINB musi zawiadomić inwestor. Tutaj gotowy wniosek jednego z PINB:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skokovis
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 146
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 5/5

PostWysłany: Pon 9:38, 03 Lut 2014    Temat postu:

Oczywiście że może.

Musi tylko pamiętać żeby odebrać aktualny stan budowy tzn wpisać do dziennika jak budowa została zabezpieczona. Opisać dlaczego rezygnuje. Np. wykonawca rażąco nie stosuje się do zaleceń zawartych w projekcie.
Inwestor długo buduje i kierownik ma inne zajęcia itp.
Sporządzić protokół stanu budowy i zmusić inwestora do jego podpisania a jak nie chce to wezwać nadzór budowlany i zrobić to przy nadzorze.

W przeciwnym wypadku ja przejmę kierowanie budową i wtedy wpiszę do dziennika, że poprzedni kierownik nie zabezpieczył budowy. Wykonawca wykonał cały budynek. Inwestor twierdzi, że wszystko to widział poprzedni kierownik. Poprzedni kierownik twierdzi ze on już dawno zrezygnował. A tak naprawdę tylko poszedł sobie.

Cytat:
Art. 44. 1. Inwestor jest obowiązany bezzwłocznie zawiadomić właściwy organ o zmianie:
1) kierownika budowy lub robót,
2) inspektora nadzoru inwestorskiego,
3) projektanta sprawującego nadzór autorski,
podając, od kiedy nastąpiła zmiana.
2. Do zawiadomienia należy dołączyć oświadczenia osób, wymienionych w ust. 1, o
przejęciu obowiązków.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Skokovis dnia Pon 9:44, 03 Lut 2014, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Markus
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 25 Paź 2006
Posty: 311
Przeczytał: 23 tematy

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:02, 03 Lut 2014    Temat postu:

Skokovis napisał:
Oczywiście że może.

Musi tylko pamiętać żeby odebrać aktualny stan budowy tzn wpisać do dziennika jak budowa została zabezpieczona. Opisać dlaczego rezygnuje. Np. wykonawca rażąco nie stosuje się do zaleceń zawartych w projekcie.
Inwestor długo buduje i kierownik ma inne zajęcia itp.

Na pewno nie trzeba podawać przyczyny (można ale nie trzeba). Zdażało mi się już rezygnować z tej funkcji i nie podawałem z jakiej przyczyny. Budowa zawsze powinna być zabezpieczona, nie tylko z powodu rezygnacji Laughing
Cytat:
Sporządzić protokół stanu budowy i zmusić inwestora do jego podpisania a jak nie chce to wezwać nadzór budowlany i zrobić to przy nadzorze.
W przeciwnym wypadku ja przejmę kierowanie budową i wtedy wpiszę do dziennika, że poprzedni kierownik nie zabezpieczył budowy. Wykonawca wykonał cały budynek. Inwestor twierdzi, że wszystko to widział poprzedni kierownik. Poprzedni kierownik twierdzi ze on już dawno zrezygnował. A tak naprawdę tylko poszedł sobie.

Ja po prostu składałem odpowiednie pismo do PINB'u z kopią dla siebie, wpisy do dziennika, a przedtem oczywiście uprzedzenie o całej sytuacji Inwestora.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skokovis
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 146
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 5/5

PostWysłany: Pon 14:22, 03 Lut 2014    Temat postu:

Już dwa razy przejmowałem budowę. Nie dokończyć budowy jako kierownik nie udało mi się jeszcze Smile

Ale są rożne przyczyny zmiany i jest to jak najbardziej możliwe.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Skokovis dnia Pon 14:23, 03 Lut 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dm
Aktywny Forumowicz



Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 48
Przeczytał: 5 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:10, 03 Wrz 2017    Temat postu: Re: Rezygnacja kierownika budowy

piotrbu napisał:
Czy kierownik budowy może zrezygnować z kierowania budową?
Czy jest przewidziana jakaś procedura?
Pomijam kwestie umowy i rozliczenia między kierownikiem i inwestorem.

Wg mojej wiedzy kierownik może w dowolnym momencie zrzec się kierowania budową informując o tym inwestora i dokonując wpisu do dziennika budowy. Nic więcej nie musi robić (np. informować o tym PINB).
Inwestor musi zatrudnić nowego kierownika.

Czy mam rację?


i tak i nie bo jeśli inwestor nie chce, nie może, nie interesuje go to, to dalej jesteś kierownikiem budowy: taki mały absurd, król może abdykować ale ty jak pańszczyźniany jesteś uwiązany tu link: [link widoczny dla zalogowanych]
mały cytacik z artykułu
"Jeżeli kierownik budowy nie ma możliwości przekazania placu budowy swojemu następcy (chociażby z powodu braku zatrudnienia jego następcy) z formalnego punktu widzenia w dalszym ciągu pozostaje on kierownikiem budowy. Nie może przy tym zwolnić się z odpowiedzialności wynikającej z przepisów Prawa budowlanego"


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez dm dnia Nie 22:12, 03 Wrz 2017, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krrogul
Forumowicz



Dołączył: 24 Lut 2012
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lubliniec

PostWysłany: Czw 10:46, 26 Wrz 2019    Temat postu:

Odgrzewam kotleta.

Miałem ostatnio taką sytuację, że zrezygnowałem z kierownictwa szybciej niż koparka wjechała na plac budowy.

1. Inwestor nie rozpoczął jeszcze budowy bo chciał zmienić projekt - staranie się o pozwolenie zamienne. (Fizycznie tylko ogrodzenie tymczasowe stoi)
2. Między czasie zgłoszono rozpoczęcie robót do PINB. Inwestor wziął moje papiery (oświadczenie i uprawnienia), wypełnił wniosek i poszedł opieczętować dziennik - bardzo mnie o to prosił aby samemu załatwić, a mnie akurat nie było po drodze do PINB. (w skrócie miało to wyglądać tak: zgłoszenie robót w PINB --> wstrzymanie robót na czas projektu--> rozpoczęcie robót)
3. Inwestor ma w du*ie wszystko to co do niego mówię i gdy nie wiadomo o co mu chodzi to chodzi o kasę.
4. W związku z jego postawą i przeczuwanymi problemami - rezygnuję z kierownictwa.
5. Inwestor odmawia udostępnienia dziennika budowy - miał mi go dostarczyć od czasu jego opieczętowania.
6. Napisałem oficjalne pismo do inwestora z prośbą o oddanie dziennika celem dopełnienia obowiązków kierownika wynikających z Prawa budowlanego. Brak odpowiedzi ze strony inwestora.
7. W związku z brakiem odpowiedzi inwestora napisałem pismo do PINB że inwestor wział dziennik i nie oddał i że na tej budowie rezygnuje z kierownictwa. stan budowy - że nie rozpoczęto. Pismo poszło do PINB i do wiadomości do inwestora. PINB przyjął do wiadomości.

Może to komuś się też zdarzyło. I jest to nauka na przyszłość - gdy się rozpoczyna budowę to dziennik najlepiej osobiście zanieść do starostwa i samemu zgłosić rozpoczęcie, wcześniej wziąć wniosek od inwestora.

Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kosmo
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 12 Kwi 2012
Posty: 237
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Czw 11:34, 26 Wrz 2019    Temat postu:

Krogul ja uczulam znajomych kierowników budowy żeby papiery wypełniali dopiero jak inwestor przyniesie im opieczętowany dziennik budowy. Ludzie (nie wiedzieć dlaczego) z góry są nastawieni na kombinowanie.
U nas żeby zanieść dziennik budowy (jako kierownik) i go odebrać trzeba mieć dodatkowe pełnomocnictwo od inwestora


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2093
Przeczytał: 33 tematy

Pomógł: 37 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:36, 26 Wrz 2019    Temat postu:

Budowa do proces wykonywania obiektu. Kierownik budowy to osoba kierująca tym procesem w całości. Podlega mu zatem i wykonawca jak i kierownicy robót w zakresie budowy. Wykonywanie obiektu bez wiedzy kierownika budowy jest naruszeniem prawa budowlanego. Inwestor ma dopilnować, aby budową w rozumieniu "procesem wykonywaniu lub odbudowy, nadbudowy lub rozbudowy" kierował zgłoszony przez niego kierownik budowy. Jeśli tylko zgłosił kierownika, a sam dał zgodę wykonawcy na rozpoczęcie procesu, to już nie wina kierownika budowy. Kierownik budowy prosi o dziennik (o ile jeszcze mu go nie przekazano) i wpisuje, że dane roboty wykonano bez jego wiedzy. W takim przypadku jest to w mojej ocenie powód do rezygnacji z funkcji.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gln
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 394
Przeczytał: 40 tematów

Pomógł: 15 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Czw 13:58, 26 Wrz 2019    Temat postu:

@Krrogul: Ja bym na wszelki wypadek poprosił OIIB żeby ich prawnik zinterpretował tę sytuację. Płacisz im za to w składkach.

Jakbyś dostał interpretację i tu wrzucił, to byłoby fajnie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin