Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ZAKRES UPRAWNIEŃ BEZ OGRANICZEŃ

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bocian
Początkujący Forumowicz



Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:33, 13 Paź 2010    Temat postu: ZAKRES UPRAWNIEŃ BEZ OGRANICZEŃ

Witam,
czy orientujecie się czy uprawnienia w specjalności konstrucyjno-budowlanej bez ograniczeń do projektowania uprawniają do projektowania konstrukcji np:
- masztu anteny,
- urządzeń reklamowych,
- nadziemnych, podziemnych przejść dla pieszych,
- kładki dla pieszych,
- przepustów,
- zbiorników,
- innych budowli (z definicji "budowli" w Prawie Budowlanym)??
Czy są jakieś ograniczenia czy wyłączenia?
z góry dziękuję


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rosomaq
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 21 Sty 2009
Posty: 130
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Śro 17:35, 13 Paź 2010    Temat postu:

Heh temat rzeka poruszany na forum Very Happy.

Z rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie które ma być wykładnią odnośnie zakresu uprawnień wynika że.... no właśnie po lekturze powyższego dalej nie wszystko wiadomo Smile. Tutaj właściwie nic nie powinienem napisać bo zaraz się zacznie dyskusja z której nic nie wyniknie ale co mi tam.

Specjalność konstrukcyjno-budowlana :
maszt anteny, urządzenia reklamowe, (mi to przechodziło)

Specjalność mostowa :
§ 19. pkt1. ust2) kolejowy obiekt inżynierski: most, wiadukt, przepust, konstrukcja oporowa oraz nadziemne (czyli kładka) i podziemne przejście dla pieszych, w rozumieniu przepisów o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe.

Inne budowle (z definicji "budowli" w Prawie Budowlanym)?? zawierają całą masę określeń które zawierają się lub nie w przytoczonym wcześniej rozporządzeniu.

wszystko zależy de facto od urzędu który projekt będzie opiniować czy uzna czynie Twój zakres uprawnień. Dodatkowo zamieszanie zwiększa rok wydania uprawnień. Starsze uprawnienia miały inny zakres niż obecne
Jedynym rozwiązaniem jest wystąpienie do Izby o interpretację zakresu uprawnień dla konkretnego przypadku (co niestety trwa ok. trzech miesięcy - tak mi powiedzieli w Małopolskiej Izbie).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bocian
Początkujący Forumowicz



Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:03, 13 Paź 2010    Temat postu:

odnosząc się
§ 17. 1 tego rozporządzenia (w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie)
mówi o obiekcie, którego definicja jest podana w Prawie Budowlanym
nie ma ograniczeń
§ 19 zawęża te uprawnienia do obiektu inżynierskiego

nie ma nigdzie mowy o wyłączeniach zakresów w § 19

czy spotkaliście się z jednoznaczną wykładnią, czy jest to za każdym razem interpretacji Izby
spotkałem się z przypadkiem korzystnych interpretacji - umożliwiających projektowanie nawet wiaduktów w przypadku posiadania upr. konstrukcyjno-budowlanych bez ograniczeń


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rosomaq
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 21 Sty 2009
Posty: 130
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 10:20, 14 Paź 2010    Temat postu:

No w sumie, tak na to patrząc to... masz rację, można robić konstrukcję obiektów budowlanych - a określenie to jest rozwinięte w Prawie Budowlanym i obejmuje swoim zakresem "wszystko" o czym wcześniej pisałeś Very Happy. Ciekawe... jakoś specjalnie się tym wcześniej zbytnio nie interesowałem , bo mi nikt nie zakwestionował zakresu uprawnień. Ale myślę że warto temat rozwinąć...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bocian
Początkujący Forumowicz



Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:25, 15 Paź 2010    Temat postu:

to teraz juz wiem co sądzi izba
uprawnienia konstr-bud bez ogranicznen obejmują wszystko to czego nie obejmują mostowe i drogowe. zostały one (te uprawnienia) wyodrebnione po kolejnej nowelizacji w roku chyba 2003r. czyli mozna wszystko inne z definicji "budowli" moza zakresem który obejmują mosty i drogi. budowle hydrotechniczne, zbiorniki, maszty, budowle ziemne, konst oporowe (poza tymi zwiazanymi z drogami), itd.
osoby które uzyskały uprawnienia przed 2003r moją to szczescie ze obejmują one to co jest w zakresie mostowych i drogowych, dlatego, ze ich wtedy po prostu nie bylo

to tyle od izby


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin