Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy mam rację?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy mam rację?
TAK
25%
 25%  [ 1 ]
Jesteś idiotą
75%
 75%  [ 3 ]
Wszystkich Głosów : 4

Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:46, 07 Lut 2016    Temat postu: Czy mam rację?

Czy mam rację?

1. Zakres prac projektowych lub robót budowlanych przynależny danej specjalności techniczno-budowlanej powinien być określony w uprawnieniach budowlanych a nie w rozporządzeniu ministerialnym i udostępniony publicznie przez samorząd zawodowy.
2. Uprawnienia budowlane w określonych w ustawie specjalnościach nadają organy samorządu zawodowego (organy jednego samorządu) określone w ustawie o samorządach zawodowych architektów i inżynierów budownictwa.
3. Osoby, którym stwierdzono w decyzji specjalność architektoniczną powinny być przyjęte w poczet architektów.
4. Te same osoby nie mają uprawnień aby być przyjęte w poczet inżynierów budownictwa z wyjątkiem stwierdzenia w innej decyzji innej niż architektoniczna specjalności.
5. Istnieją 2 samorządy powołane w ustawie o samorządach architektów i inżynierów budownictwa ale tylko jeden przyznaje uprawnienia i jego organy nie mogą zrzec się prawa nadawania decyzji o nazwie uprawnienia budowlane na rzecz innego samorządu zawodowego.
6. Ustawa Prawo budowlane i powołane tam specjalności dotyczą jednego samorządu.
7. Specjalność to podział czynności wykonywanych w ramach jednego zawodu.
8. Każdy inwestor w Polsce musi znać zakres prac projektowych lub robót budowlanych przynależny danej specjalności, gdyż ustawa nakłada na niego obowiązek zatrudniania takich osób.
9. Ograniczać zakres uprawnień budowlanych wskazany w decyzjach może minister w odpowiednim rozporządzeniu.

Na 140 osób, które odwiedziły temat pierwszego dnia tylko 3 wyraziły dezaprobatę więc warto dla reszty przedstawić argumenty potwierdzające założone tezy. Very Happy

Argumenty ad. 1:

Konstytucja stwierdza, że ograniczać prawo wolności wykonywania zawodu oraz wolności podejmowania działalności gospodarczej w ramach zawodu można w ustawach. Każde ograniczenie dostępu do zawodu w rozporządzaniu jest nieważne z mocy konstytucji.

Konstytucja stwierdza, że osoby będące członkami korporacji zawodowej powołanej w formie Samorządu Zawodowego w ustawie mają prawo ograniczania wolności wykonywania zawodu oraz wolności podejmowania działalności gospodarczej

Oczywiście jest to prawo podmiotowe i każdy musi je respektować. Samorząd zawodowy (podmiot) ma prawo ograniczać, lecz tylko w sposób jaki wyrażono w ustawie.

Członkowie Samorządu Zawodowego nie mogą np:
zabijać osób, które wykonują ich zawód nie będąc członkiem,
wykręcać im ręce lub niszczyć narzędzia pracy itp.

Samorząd Zawodowy wskazany w prawie budowlanym ma prawo wydawać uprawnienia budowlane i określić zakres prac projektowych lub zakres robót budowlanych jaki mają prawo wykonywać lub kierować wykonaniem określonymi w projekcie pracami członkowie tego samorządu w decyzji im nadawanej.


Argumenty ad. 5:

Ponieważ samorząd zawodowy to pojęcie prawne określające grupę osób zrzeszonych w jednej izbie (tak stanowi aktualnie ustawa o samorządach zawodowych architektów i inżynierów budownictwa) to Samorząd Zawodowy Inżynierów Budownictwa tworzą osoby zrzeszone w Krajowej Izbie Inżynierów Budownictwa a drugi Samorząd Zawodowy tworzą osoby zrzeszone w Krajowej Izbie Architektów.

Okręgowe izby zrzeszają tylko część członków Samorządu Zawodowego i same w sobie nie są Samorządem Zawodowym chociaż ich organy są organami samorządu zawodowego.

Dlatego Samorząd Zawodowy o którym mówi prawo budowlane nie ma jednego organu nadającego uprawnienia budowlane tylko ma organy nadające uprawnienia budowlane zlokalizowane w okręgach.

Stąd prawo budowlane stwierdza, że pod pojęciem organ samorządu zawodowego należy rozumieć organy tego samorządu wskazane w ustawie o Samorządach Zawodowych Architektów oraz Inżynierów budownictwa. Tymi organami są komisje kwalifikacyjne samorządu zawodowego. Jednego samorządu.


Argumenty ad. 7:


Tutaj chyba nie trzeba tłumaczyć.
W ramach jednego zawodu możemy wydzielać specjalności a następnie co najwyżej jedna ze specjalności może zostać określona nazwą nowego zawodu. Wink
Tylko problem z nowym zawodem jest taki, że jeśli specjalność ma być nowym zawodem to produkt lub usługa przez nią tworzona nie wymaga udziału osób w innej specjalności.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Pon 10:50, 08 Lut 2016, w całości zmieniany 13 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin