Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Korespondencji ciąg dalszy
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:34, 30 Gru 2015    Temat postu:

senmil napisał:
Słowo klucz: interesy. Tutaj nie obowiązują przepisy. W Polsce zresztą mało gdzie obowiązują. Ważna jest interpretacja, a tą można swobodnie kształtować (np. z ostatnich dni akcje z TK).

Hmmm... A nic nt. likwidacji zagrodówki wprowadzonej niezgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Komisji i przy braku stosownego porozumienia? Dziwne... Wg mnie to właśnie "budzi niepokój w środowisku i wymaga niezwłocznego wyjaśnienia". Podobnie jak doprecyzowanie w przepisach co oznacza "architektura budynku", co "konstrukcja budynku", a czym jest zakres ogólnobudowlany.


@Senmil

Architektura pojawia się w akcie niższego rzędu więc nie ma powodu aby sejm doprecyzowywał przepisy.

Chyba, że chcesz ustawy o architekturze na podobieństwo ustawy o prokuraturze czy też adwokaturze. Wink

W konstytucji masz wpisaną zasadę subsydiarności pańtwa.

[link widoczny dla zalogowanych]

Zgodnie z tą zasadą uchwalono ustawę Prawo budowlane, która twierdzi, że zakres prac projektowych lub robót budowlanych objętych daną specjalnością określają w odpowiedniej decyzji organy samorządu zawodowego powołanego w ustawie o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa.

Jak byk w aktach normatywnych w randze ustawy mamy napisane, że uprawnienia budowlane wydają organy do tego powołane jednego samorządu zawodowego określone w ustawie o 2 samorządach.

Dopiero po otrzymaniu decyzji stwierdzającej twoją specjalność i zakres tej specjalności, który może być pełny lub ograniczony stajesz się architektem lub inżynierem budownictwa w tej(odpowiedniej jest tu złym słowem) specjalności.

Przy czym "architektem w specjalności architektonicznej" = "Architekt IARP" stajesz się gdy organ samorządu określi twoją specjalność jako architektoniczna i nie masz już od niedawna możliwości stać się członkiem tego samorządu, który decyduje o przydzieleniu określonej specjalności zakresu prac projektowych lub robót budowlanych. Wyjątek stanowi zdobycie decyzji w innej specjalności.

Trzeba pamiętać, że prawo prowadzenia działalności obejmującej projektowanie, sprawdzanie i pełnienia nadzoru autorskiego mają tylko osoby, które uzyskały możliwe do wydania zgodnie z prawem uprawnienia budowlane do projektowania robót budowlanych w odpowiedniej specjalności bez ograniczeń. Idea

Natomiast prawo prowadzenia działalności obejmującej projektowanie obiektów budowlanych ma każdy obywatel RP o ile posiada uprawnienia do projektowania w jakiejkolwiek specjalności i jakimkolwiek zakresie posiadanej specjalności.

Oczywiście tak napisane prawo można w dwójnasób interpretować:

Samorząd zawodowy architektów stwierdza, że jego organy rozsiane w okręgowych izbach są uprawnione do wydawania uprawnień budowlanych do projektowania robót budowlanych lub kierowania tak zaprojektowanymi robotami.

Nie ma przeciwwskazań, wystarczy tylko, że określi zakres prac projektowych i robót budowlanych objętych daną specjalnością i zrobi to dla wszystkich specjalności.

Przy czym kto nie dostanie specjalności arch. zgodnie z ustawą idzie do izby inżynierów. Organy też nie mają jak manipulować wydaną specjalnością gdyż to jaką specjalność mogą przyznać osobie posiadającej dane wykształcenie i praktykę oraz zakres tej specjalności jest w gestii ministrów .

Jedyne co "mogą"(gdyż to one powinny a nie minister) zrobić organy samorządu to określić zakres prac projektowych przynależnych uprawnieniom do projektowania robót budowlanych bez ograniczeń w danej specjalności oraz zakres prac projektowych przynależnych uprawnieniom budowlanym do projektowania robót budowlanych w ograniczonym zakresie tej specjalności.

Nie ma fizycznej możliwości być samorządem zawodowym jednej specjalności. Tak samo nie można być samorządem zawodowym, który pozbył się jednej z przydzielonych mu specjalności.

Jak przyjrzycie się lepiej prawu to stwierdzicie, że prawo nigdzie nie narzuca tego co zostało wprowadzone przez IARP i PIIB i odpowiednie ministerstwo. Tego bezsensu gdzie zawód posiada jedną specjalność z zakresu innego zawodu.

No i na koniec zasadnicza różnica między projektantem a architektem.

Można to nazwać ZASADY ARCHITEKTURY.

1. Architekt w przeciwieństwie do autora projektu jakim jest projektant nie musi fizycznie go wykonywać. Wystarczy, że się pod nim podpisze, co nadaje temu projektowi rangi utworu architektonicznego na podstawie którego, możliwa jest budowa obiektu budowlanego uznanego prawnie za architektoniczny.
2. Architekt nie musi dawać swojego projektu do sprawdzenia architektowi. To chyba logiczne. Chyba, że jest fałszywym architektem.
3. Każdy projektant, który przekonał architekta do podpisania się pod jego projektem powinien z automatu otrzymać uprawnienia architekta w specjalności w jakiej wykonał pracę projektową (projekt obiektu budowlanego zawarty w projekcie budowlanym) i zakresie jaki ta praca sobą prezentowała.
4. Każdy architekt, który oprócz sprawdzenia także współpracuje przy opracowaniu projektu obiektu staje się oczywiście współprojektantem danego obiektu.
5. Gdy istnieją prawni architekci, architekta określa się mianem sprawdzającego.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Czw 1:33, 31 Gru 2015, w całości zmieniany 14 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin