Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Poradnik budowlany. Prawo budowlane po zmianach w 2020 r.
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
quad
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: POM/BO/xxxx/01

PostWysłany: Czw 0:50, 21 Sty 2021    Temat postu:

Jeżeli coś maja do dodania to tak.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:28, 21 Sty 2021    Temat postu:

lukasz90 napisał:
Koledzy, a możecie mi odpowiedzieć krótko jak to teraz ma być.
Czy w projekcie architektoniczno-budowlanym podpisują się instalatorzy czy tylko dają swoje wytyczne, podobnie jak konstruktor i jedyną osoba jaka podpisuje nowy PAB jest architekt i sprawdzajacy?
Pytam, bo sam chcialbym wiedzieć co muszę złożyc do urzędu na minimum, bo inwestorowi zależy na czasie, a techniczny można robić juz w trakcie kiedy PB leży w urzedzie


Zakres projektu budowlanego jest ściśle określony w ustawie. Szczegółowo każdy element tego zakresu, jak ma dokładnie być opracowany powinien wskazać minister w rozporządzeniu. W tym samym rozporządzeniu powinien określić formę w jakiej projekt budowlany należy opracować.

Projekt budowlany składa się z 3 pod-projektów. Wszystkie one stanowią spójną całość.

Do organu arch-bud składa się wniosek o pozwolenie na budowę (czytaj wniosek o zgodę administracyjną na wykonie rodzaju robót budowlanych jaki chcemy uruchomić dla danego obiektu). Do wniosku dołącza się tylko dwa projekty - czyli PZT i P. ARCH-BUD. Projekt techniczny natomiast pozostaje tylko do wglądu zespołu projektowego i inwestora. Po uzyskaniu decyzji administracyjnej można rozpocząć budowę.
W dniu rozpoczęcia budowy wszystkie projekty powinny być ze sobą zgodne oraz mieć formę i szczegółowy zakres określony rozporządzeniem.

projekt techniczny tak jak i arch-bud dotyczy tego samego obiektu. Zatem na stronie tytułowej podaje się imię i nazwisko projektanta oraz innych autorów "zakresu rodzaju robót budowlanych" określonych tym projektem.

Ustawa stwierdza, że osoby współpracujące z projektantem są autorami opracowań projektowych. Zatem nie doradzają, tylko tworzą swoje opracowania. Na podstawie tych opracowań projektant tworzy projekt budowlany. Projektant powinien dbać o ich spójność (niespójność to brak koordynacji) Wink

Doradzać może patron, lub kierownik praktyki (czyli osoba współpracująca doradza asystentowi lub patronuje) Wink

Dodatkowo, projekt rodzaju robót budowlanych, które można wykonywać tylko na podstawie decyzji administracyjnej, o ile nie dotyczy obiektu o prostej konstrukcji, podlega sprawdzeniu przez jedną osobę pod względem zgodności z przepisami prawa posiadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności bez ograniczeń.

Osoba współpracująca nie musi dawać swojej pracy do sprawdzenia. To projektant zapewnia, aby projekt arch-bud i techniczny były sprawdzone przez osobę o odpowiedniej specjalności bez ograniczeń.

Projektant analizuje przepisy prawa. Jak natrafia na przepis, którego spełnienie wymaga wiedzy w danej specjalności to właśnie osoba sprawdzająca o tym potwierdza.

Takim przepisem jest zapewnienie stabilności i stateczności konstrukcji.

Dla prostych konstrukcji zapewnienie takie daje autor lub autorzy konstrukcji. Dla konstrukcji nie uznanych za proste projektant daje projekt arch-bud i techniczny do sprawdzenia osobie o specjalności k-b posiadającej uprawnienia bez ograniczeń.

Oczywiście takich osób sprawdzających może być więcej. Bo większość obiektów składa się nie tylko z konstrukcji. Są też aspekty prawne, które nie są elementem budowy obiektu, ale jej pochodną (np projektowana charakterystyka energetyczna).

Jeśli projektant wpisał się jako jedyny autor rodzaju robót budowlanych dotyczących danego obiektu określonego w projekcie budowlanym, a dokładnie jego pod-projektach dołączonych do wniosku, to należy uznać, że zaprojektował obiekt w pełnym zakresie prac. Zatem w takim przypadku zmiany proponowane przez kierownika budowy dotyczące np zaprojektowanej konstrukcji uzgadnia z autorem konstrukcji, czyli sam ze sobą. Wink


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Czw 13:30, 21 Sty 2021, w całości zmieniany 7 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin