Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Projektant obiektu budowlanego w PB
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2713
Przeczytał: 28 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Nie 12:44, 01 Sty 2017    Temat postu:

Puk, puk... A kto o tym pisze od kilku lat? Mówiłem, że obudzimy się z ręką w nocniku. Mi am już nie zależy szczerze mówiąc.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:45, 01 Sty 2017    Temat postu:

wojtusp7 napisał:
Post Perm jest bardzo w temacie. Nawiązuje do właśnie wprowadzanego kodeksu urb-bud który zastąpi obecne prawo budowlane. I oczywiście architekci postulują aby oni tylko byli głównymi projektantami.

Cytat:
"Główny Projektant:
1) w wypadku inwestycji obejmujących zagospodarowanie i urządzanie terenu,
budynki i naziemne obiekty budowlane niewymienione w pkt 2, Głównym Projektantem jest architekt, członek Samorządu zawodowego architektów, autor koncepcji i projektu urbanistyczno-architektonicznego, architektonicznego, urbanistycznego;
2) w wypadku inwestycji obejmujących budowlane obiekty liniowe, podziemne a także obiekty inżynierskie nie zawierające aspektu funkcjonalnego związanego z pobytem ludzi, Głównym Projektantem jest być osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia budowlane do projektowania, członek właściwego Samorządu zawodowego."

Cytat:
Art. 357
§ 4. 1) Funkcję głównego projektanta obiektów kubaturowych sprawuje zawsze architekt, będący członkiem samorządu zawodowego,
2) innych obiektów może sprawować osoba posiadająca uprawnienia w specjalności odpowiedniej do realizowanego obiektu.


Cytat:
Dodano § 4. Zapis ten pozwoli uniknąć sytuacji, gdy głównym projektantem budynku zostaje np. projektant instalacji elektrycznej, a głównym projektantem sieci wodociągowej architekt.


Dzięki za zwrócenie uwagi. Nie zaglądałem dalej, gdyż na stronie szóstej właśnie jest o 5 letnim stażu głównego projektanta i nie jest to o autorze projektu budowlanego.

To o czym piszesz jest gdzieś po 20 stronie i oczywiście trzeba przyznać rację, że jest.

Czy to dziwi?

Mnie nie. Adepci architektury słyną z tego, że bez ogródek walczą o monopol w dziedzinie architektury, której nie należy mylić z samą architekturą.
Architektura to coś co istnieje od dawna i jest efektem robót budowlanych (architekturę zmieniamy nawet gdy wykonamy roboty rozbiórkowe). Dziedzina architektury to dyscyplina stworzona przez ludzi, którzy określają się architektami. W skrócie (zwyczajowo) na dziedzinę architektury mówimy architektura.

Normalnością w świecie jest, że zawód architekta rozumiany jako osoba będąca twórcą koncepcji projektowej, która jeśli została uznana przez inwestora za architektoniczną to staje się podstawą opracowania projektów robót budowlanych nie jest w większości krajów zawodem zarezerwowanym tylko dla adeptów architektury.

Z normalności powyższej wynika normalność taka, że architekt to nie zawsze osoba, która jest w jakimś kraju tytułowana prawnie architektem.

Jeśli architekt to każdy twórca koncepcji architektonicznej, to żeby zakazać wykonywania zawodu architekta społeczeństwu należałoby w jakiś sposób zabronić tworzenia takich koncepcji innym osobom niż z góry określona grupa społeczna.

Projekt budowlany to całkiem inna bajka niż koncepcja architektoniczna. Projekt budowlany zawiera wg aktualnego prawa opracowanie zwane projektem arch-bud i zgodnie z polskim prawem architekt Złotej 44 nie może opracować tego projektu, sprawdzić go i pełnić nadzoru autorskiego jeśli nie posiada uprawnień budowlanych w dowolnej specjalności i zakresie tej specjalności.

Należy mieć na uwadze, że nie istnieje coś takiego jak oświadczenie projektanta. Istnieje oświadczenie projektanta i osoby sprawdzającej projekt arch-budowlany, które jest po to aby projektant zapewnił, że zaprojektował i sprawdził projekt budowlany w zakresie zgodności z przepisami prawa a sprawdzający posiadający uprawnienia w odpowiedniej specjalności potwierdził prawidłowość wykonania projektu budowlanego w zakresie jego specjalności. Istnieje tylko wyjątek w którym nie jest wymagane potwierdzenie przez specjalistę w danej dziedziny.

Jak wiemy prawo stwierdza, że sprawdzający nie sprawdza zakresu, który sprawdzić ma ktoś inny. Nie interesuje go zatem to co jest po stronie projektanta ( zgodność projektu budowlane z MPZP i przepisami prawa) oraz to co nie jest w zakresie jego specjalności. Przecież jeśli projekt budowlany odzwierciedla zakres prac projektowych kilku specjalności to w każdej z nich projektant zapewnia sprawdzenie tego zakresu przez odpowiednią specjalność.

Roboty geotechniczne (ziemne) nie są robotami budowlanymi. Badania podłoża gruntowego to nie roboty geotechniczne.

Można tak w nieskończoność wymieniać nieprawidłowości w wykonaniu aktualnego prawa budowlanego.

A jest ono proste.

Projekt budowlany to nieskomplikowane opracowanie, którego zakres określa minister w rozporządzeniu mając na uwadze jego zawartość określoną w ustawie. Określa on także formę w jakiej ten projekt ma być dostarczony do urzędu.

Projekt ten powinna opracować osoba zwana projektantem.
Projektant zapewnia udział w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Osoby te to specjaliści posiadający prawo projektowania określonych w ich uprawnieniach zakresów robót budowlanych. U tych osób można robić praktyki zawodowe.

Osoba, która podjęła się opracowania projektu konstrukcji często tworzy tzw plan elementów nośnych. to jest opracowanie autorstwa tej osoby. Projektant natomiast tworzy projekt arch-bud mając na uwadze ten plan.
Mając na uwadze koncepcję architektoniczną.
Mając na uwadze projekty branż sanitarnej, elektrycznej i innej niezbędnej w projekcie.

I tak otrzymujemy proste opracowanie, składające się z 4 tomów, którego autorem jest projektant. Opracowania osób współtworzących projekt inwestycji nie muszą być do tego projektu dołączane.

Projektant ma zapłacić sprawdzającym, w danej dziedzinie oraz współtwórcą.

Nie każdy współtwórca projektu inwestycji jest projektantem. Projektantem w rozumieniu ustawy jest osoba, która opracowała projekt budowlany i odpowiada za wykonanie inwestycji zgodnie z tym projektem oraz wydaje zgody na zmiany, przy czym konsultuje je ze współtwórcami a nie z autorami zmian.

P.S. W powyższym zdaniu wkradł się błąd myślowy. Za wykonanie inwestycji zgodnie z projektem odpowiada kierownik budowy lub kierownik innych robót budowlanych. Projektant odpowiada za dopuszczenie do zmian w projekcie oraz może być zobowiązany do nadzoru autorskiego, który to on powinien pełnić a nie koniecznie specjaliści, którzy brali udział w opracowaniu projektu.

Zmiany w prawie jakie proponuje PIS dają tę możliwość nie tylko projektantowi, ale także specjaliście współpracującemu oraz także osobie sprawdzającej projekt.

Przy czym jak widać tego właśnie chcemy. Prawa do nadzoru i obowiązku do nadzoru. Laughing

Czy stracimy prawo do bycia projektantem == projektowanym główny projektantem. Very Happy

no i należy pamiętać, że jeśli w jakikolwiek sposób staliśmy się "twórcom" utworu architektonicznego to to się zawsze da ustalić w razie katastrofy

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Nie 15:55, 01 Sty 2017, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin