Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gln
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 183
Przeczytał: 49 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Sob 21:44, 23 Kwi 2016    Temat postu: Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę

Obecnie domy jednorodzinne wolnostojące, których strefa oddziaływania mieści się w całości na działce, można wznosić na podstawie zgłoszenia.

Wobec tego, jak mniemam, inwestor zwolniony jest z wymogu złożenia dokumentu, jakim jest projekt budowlany w prawnie usankcjonowanej formie.

Czy w takim razie, powstała luka prawna pozwalająca inżynierom budownictwa (i piekarzom) projektować domy bez udziału architekta, ujmując projekt np. w formę projektu wykonawczego?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
josef44
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 118
Przeczytał: 21 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:41, 24 Kwi 2016    Temat postu:

A art. 30 ust. 4b. odwołujący się do art. 33 ust. 2 pkt 1-4 i art. 35 ust. 1 prawa budowlanego to co?

Nie, taka luka prawna nie powstała.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gln
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 183
Przeczytał: 49 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie 13:56, 24 Kwi 2016    Temat postu:

Przeoczylem to. Dziekuje za wyprowadzenie z bledu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 1301
Przeczytał: 58 tematów

Pomógł: 15 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:54, 24 Kwi 2016    Temat postu:

Można wznosić na podstawie projektu budowlanego dołączonego do zgłoszenia a nie na podstawie zgłoszenia.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Klinkier
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 297
Przeczytał: 33 tematy

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:42, 05 Maj 2016    Temat postu:

Tyle teoria.
W praktyce nie znam banku, który skredytuje dom bez pozwolenia na budowę Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prem
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 228
Przeczytał: 59 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:26, 22 Maj 2016    Temat postu:

Poza tym trudno chyba znaleźć w większych miastach taką działkę, gdzie strefa oddziaływania mieści się w całości na działce. Przynajmniej tak twierdzą ludzie z nadzoru budowlanego w Krakowie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
focusdg
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 24 Sie 2010
Posty: 380
Przeczytał: 54 tematy

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 8:20, 23 Maj 2016    Temat postu:

A dodatkowo w przypadku odstąpienia istotnego i tak trzeba uzyskać pozwolenie na budowę, ogólnie to raczej martwy przepis i nie wart stosowania...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prem
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 228
Przeczytał: 59 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 8:22, 05 Cze 2016    Temat postu:

focusdg napisał:
A dodatkowo w przypadku odstąpienia istotnego i tak trzeba uzyskać pozwolenie na budowę


Fajnie to opisała babka z UNB: możesz budować na zgłoszenie, ale jak będzie istotna zmiana to faktycznie potrzebujesz pozwolenia. No ale obiekt jest już wybudowany w jakimś procencie - więc co: samowola?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 1301
Przeczytał: 58 tematów

Pomógł: 15 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:46, 05 Cze 2016    Temat postu:

Prem napisał:
focusdg napisał:
A dodatkowo w przypadku odstąpienia istotnego i tak trzeba uzyskać pozwolenie na budowę


Fajnie to opisała babka z UNB: możesz budować na zgłoszenie, ale jak będzie istotna zmiana to faktycznie potrzebujesz pozwolenia. No ale obiekt jest już wybudowany w jakimś procencie - więc co: samowola?


Nie ma różnicy czy istotna zmiana dotyczy projektu budowlanego zatwierdzonego w pozwoleniu na budowę czy też zatwierdzonego w postaci braku sprzeciwu do zgłoszenia do którego został dołączony.

Zmiana zawsze dotyczy tego co ukazaliśmy w projekcie. Jak jest istotna to wymaga:
w pierwszym przypadku zamiennego pozwolenia na budowę
w drugim przypadku pozwolenia na budowę.

W obu przypadkach istnieje projekt budowlany, projektant i jego decyzja o tym czy zmiana jest istotna czy nie istotna.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prem
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 228
Przeczytał: 59 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 8:19, 07 Cze 2016    Temat postu:

Ta Pani twierdziła, że nie jest możliwe wydanie normalnym trybem pozwolenia na budowę dla obiektu już wznoszonego. Sugerowała, że potrzebna byłaby procedura legalizacji ze wszystkimi opłatami.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 1301
Przeczytał: 58 tematów

Pomógł: 15 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 0:34, 09 Cze 2016    Temat postu:

Prem napisał:
Ta Pani twierdziła, że nie jest możliwe wydanie normalnym trybem pozwolenia na budowę dla obiektu już wznoszonego. Sugerowała, że potrzebna byłaby procedura legalizacji ze wszystkimi opłatami.


Pozwolenie na budowę w przypadku zgłoszenia jest z mocy ustawy po określonym w niej czasie przy czym mówię tu o prawie do budowania a nie decyzji administracyjnej.

Więc nie ma co legalizować.

Natomiast gdy chcę decyzję administracyjną to składam o nią wniosek i dołączam projekt zamienny. To co do tej pory wybudowałem jest legalne bo jest na podstawie zgłoszenia. Zasadniczo gdy dalej inwestycja nie oddziałuje na sąsiadów to powinienem złożyć nowy projekt zamienny i nowe zgłoszenie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin