Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Eurokody a dofinansowanie z Unii
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Eurokody
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
burczynski
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 520
Przeczytał: 24 tematy

Pomógł: 22 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Żary

PostWysłany: Śro 19:49, 02 Gru 2009    Temat postu:

No przepraszam, ale wiedza techniczna to coś znacznie więcej, niż PN. Są przecież kraje mające o wiele większe osiągnięcia naukowe, niż Polska (Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone itp). Poza tym jest jeszcze literatura naukowa. Oczywiście mało kto tak postępuje w praktyce, ale to nie znaczy, że nie można.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 05 Maj 2006
Posty: 105
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:25, 02 Gru 2009    Temat postu: Re: Normy są dobrowolne

burczynski napisał:
... W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazane są co prawda obowiązujące PN, ale chodzi tu o to, że inż. decydując się na inne, niż obowiązujące PN lub wogóle stosując inne zasady projektowania (np. literaturę) bierze na siebie odpowiedzialność i nie może się zasłaniać, że zrobił zgodnie z PN.


Tak się zastanawiam, czy projektant może sobie przyjąć np. obciążenie śniegiem na dachu 3 razy mniejsze niż normowe i twierdzić że jest ok, bo on bierze na siebie odpowiedzialność. Idąc powyższym tokiem rozumowania, dopóki nie dojdzie do katastrofy, nikt nie może kwestionować jego projektu (czy już zrealizowanego obiektu)?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
burczynski
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 520
Przeczytał: 24 tematy

Pomógł: 22 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Żary

PostWysłany: Śro 23:01, 02 Gru 2009    Temat postu:

Ani przez moment nie twierdziłem, że nie można kwestionować założeń projektanta odbiegających od PN. Wręcz przeciwnie, decydując się na takie odstępstwo projektant bierze na siebie odpowiedzialność udowodnienia, że to co zrobił, jest zrobione dobrze. Oczywiście, że w podanym przez Ciebie przypadku można taki projekt zakwestionować. Wystarczyłoby udowodnić, że przyjęte założenia są bardzo dalekie od rzeczywistości i stwarzają realne zagrożenie katastrofą. W przypadku przyjęcia 1/3 normowego obciążenia śniegiem taki dowód byłby stosunkowo prosty. Są dostępne archiwalne dane meteorologiczne, na podstawie których przyjęto obciążenia normowe śniegiem. Jakbym dostał jako Inwestor taki projekt, to na pewno nie zapłaciłbym za niego i w sądzie wygraną mam w kieszeni. Ale co w sytuacji, gdy różne normy krajowe różnie ujmują np. rozkład obciążenia wiatrem na powierzchni walcowej. Rację mają Polacy, Niemcy, Rosjanie, czy jeszcze ktoś inny? I nie mam na myśli prędkości wiatru na danym terenie, tylko funkcję rozkładu na obwodzie. Walec na Dalekim Wschodzie to ten sam walec w USA i Pcimiu Dolnym. Takich przykładów pewnie byłoby więcej, ale to nie miejsce na ich przytaczanie. To tak, jak z różnymi religiami. Co najwyżej jedna strona może mieć rację, a i to nie jest wcale pewne Wink

Dla tych, którym się jeszcze nie znudziło:

Ustawa o normalizacji

Art. 4.
W normalizacji krajowej stosuje się następujące zasady:
[...]
3) dobrowolności uczestnictwa w procesie opracowywania i stosowania norm;
[...]

Art. 5. ust.3. Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne.


De facto nie do końca dobrowolne, bo w niektórych miejscach w warunkach technicznych jest narzucone (ale nie dla norm dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji)

Ustawa Prawo Budowlane

Art. 20. ust.4. Projektant, a także sprawdzający, o którym mowa w ust. 2, do projektu budowlanego dołącza oświadczenie o sporządzeniu projektu budowlanego, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.


Wiedza techniczna nie ogranicza się do literatury i doświadczeń naszego kraju.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 204.
1. Konstrukcja budynku powinna spełniać warunki zapewniające nieprzekroczenie stanów granicznych nośności oraz stanów granicznych przydatności do użytkowania w żadnym z jego elementów i w całej konstrukcji.
2. Stany graniczne nośności uważa się za przekroczone, jeżeli konstrukcja powoduje zagrożenie bezpieczeństwa ludzi znajdujących się w budynku oraz w jego pobliżu, a także zniszczenie wyposażenia lub przechowywanego mienia.
3. Stany graniczne przydatności do użytkowania uważa się za przekroczone, jeżeli wymagania użytkowe dotyczące konstrukcji nie są dotrzymywane. Oznacza to, że w konstrukcji budynku nie mogą
wystąpić:
1) lokalne uszkodzenia, w tym również rysy, które mogą ujemnie wpływać na przydatność użytkową, trwałość i wygląd konstrukcji, jej części, a także przyległych do niej niekonstrukcyjnych części
budynku,
2) odkształcenia lub przemieszczenia ujemnie wpływające na wygląd konstrukcji i jej przydatność użytkową, włączając w to również funkcjonowanie maszyn i urządzeń, oraz uszkodzenia części
niekonstrukcyjnych budynku i elementów wykończenia,
3) drgania dokuczliwe dla ludzi lub powodujące uszkodzenia budynku, jego wyposażenia oraz przechowywanych przedmiotów, a także ograniczające jego użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem.
4. Warunki bezpieczeństwa konstrukcji, o których mowa w ust. 1, uznaje się za spełnione, jeżeli konstrukcja ta odpowiada Polskim Normom dotyczącym projektowania i obliczania konstrukcji.


Moim skromnym zdaniem wynika stąd jednoznacznie, że jeśli stosujesz PN (te, które są powołane w rozporządzeniu), to zgodnie z polskim prawem spełniasz warunki bezpieczeństwa konstrukcji. Nie znaczy to jednak automatycznie, że jeśli nie stosujesz PN, ale jakieś inne normy, lub literaturę fachową, bądź np. badania naukowe, to warunków tych automatycznie nie spełniasz.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Eurokody Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin