Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

zmiana istotna w trakcie budowy na zgłoszenie ??
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adyton_
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 93
Przeczytał: 41 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielone Płuca Polski

PostWysłany: Śro 9:48, 20 Kwi 2016    Temat postu:

Projekt budowlany podlega zatwierdzeniu w drodze decyzji o pozwoleniu na budowę, albo w odrębnej decyzji o zatwierdzenie projektu budowlanego - to wynika wprost z prawa budowlanego i wg mnie nie ma tu możliwości stosowania jakiejkolwiek wykładni rozszerzającej.

W prawie budowlanym nie ma czegoś takiego jak "zatwierdzenie w drodze milczącej zgody". Jest jedynie informacja, że organ opieczętowuje projekt a to nie jest "zatwierdzenie", bo ono jest zdefiniowane wprost w art. 34 ust. 4 i 5.

W związku z tym 2 pierwsze zdania są tożsame a ostatnie zdanie nie ma oparcia w przepisach prawa budowlanego, a skoro projekt budowlany nie został zatwierdzony to i nie ma czegoś takiego jak zmiany nieistotne bo te dotyczą jedynie zatwierdzonego projektu.

Jest to wg mnie kolejna luka prawna, bo ustawodawca do zmian istotnych wprowadził zapisy o projekcie budowlanym złożonym (celowo użyto słowa złożonym a nie zatwierdzonym) wraz ze zgłoszeniem, i wymóg uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę a zapomniał (?) uwzględnić tego w ustępie 5 art. 36a - dla zmian nieistotnych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 1123
Przeczytał: 99 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:31, 20 Kwi 2016    Temat postu:

adyton_ napisał:
Projekt budowlany podlega zatwierdzeniu w drodze decyzji o pozwoleniu na budowę, albo w odrębnej decyzji o zatwierdzenie projektu budowlanego - to wynika wprost z prawa budowlanego i wg mnie nie ma tu możliwości stosowania jakiejkolwiek wykładni rozszerzającej.

W prawie budowlanym nie ma czegoś takiego jak "zatwierdzenie w drodze milczącej zgody". Jest jedynie informacja, że organ opieczętowuje projekt a to nie jest "zatwierdzenie", bo ono jest zdefiniowane wprost w art. 34 ust. 4 i 5.

W związku z tym 2 pierwsze zdania są tożsame a ostatnie zdanie nie ma oparcia w przepisach prawa budowlanego, a skoro projekt budowlany nie został zatwierdzony to i nie ma czegoś takiego jak zmiany nieistotne bo te dotyczą jedynie zatwierdzonego projektu.

Jest to wg mnie kolejna luka prawna, bo ustawodawca do zmian istotnych wprowadził zapisy o projekcie budowlanym złożonym (celowo użyto słowa złożonym a nie zatwierdzonym) wraz ze zgłoszeniem, i wymóg uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę a zapomniał (?) uwzględnić tego w ustępie 5 art. 36a - dla zmian nieistotnych.


Składam wniosek o pozwolenie na budowę i dołączam projekt budowlany.
Zgłaszam budowę i dołączam projekt budowlany.

W pierwszym przypadku zostanie on zatwierdzony w decyzji o pozwoleniu na budowę lub w odrębnej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany ale która nie zezwala na jego budowę.

W drugim przypadku zostanie zatwierdzony w drodze ustawy po odpowiednim okresie określonym w ustawie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adyton_
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 93
Przeczytał: 41 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielone Płuca Polski

PostWysłany: Śro 20:34, 20 Kwi 2016    Temat postu:

Parikon napisał:
W drugim przypadku zostanie zatwierdzony w drodze ustawy po odpowiednim okresie określonym w ustawie.


Wybacz, ale to jest jedynie wyłącznie Twoja własna teoria nie mająca żadnego poparcia w przepisach. Nie ma takiego pojęcia jak "zatwierdzony w drodze ustawy", chyba, że masz jakąś inną wersję prawa budowlanego?

Rozumiem, że logicznie tak powinno być, ale przepisy ten jeden niuans pominęły i chyba przyznasz rację?

Wg mnie byle prawnik będzie w stanie udowodnić, że nie może być żadnego odstępstwa od tego co jest w załączniku do zgłoszenia (zwanego w przypadku domków - projektem budowlanym), chyba że wprowadzamy odstępstwo, nazywamy je istotnym i uzyskujemy na całą inwestycję decyzję o pozwoleniu.
Konia z rzędem, temu kto udowodni, że jest inaczej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 1123
Przeczytał: 99 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 7:48, 21 Kwi 2016    Temat postu:

adyton_ napisał:
Parikon napisał:
W drugim przypadku zostanie zatwierdzony w drodze ustawy po odpowiednim okresie określonym w ustawie.


Wybacz, ale to jest jedynie wyłącznie Twoja własna teoria nie mająca żadnego poparcia w przepisach. Nie ma takiego pojęcia jak "zatwierdzony w drodze ustawy", chyba, że masz jakąś inną wersję prawa budowlanego?

Rozumiem, że logicznie tak powinno być, ale przepisy ten jeden niuans pominęły i chyba przyznasz rację?

Wg mnie byle prawnik będzie w stanie udowodnić, że nie może być żadnego odstępstwa od tego co jest w załączniku do zgłoszenia (zwanego w przypadku domków - projektem budowlanym), chyba że wprowadzamy odstępstwo, nazywamy je istotnym i uzyskujemy na całą inwestycję decyzję o pozwoleniu.
Konia z rzędem, temu kto udowodni, że jest inaczej.



Słowo zatwierdzony jest chyba proste do zrozumienia.

zatwierdzić — zatwierdzać
1. «nadać czemuś moc prawną lub uczynić coś obowiązującym»
2. «oficjalnie zgodzić się na zajęcie przez kogoś jakiegoś stanowiska»

W przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania nie wychodzi poza granice terenu objętego zgłoszeniem projekt budowlany, który jak głosi ustawa musi być do tego zgłoszenia dołączony zostaje zatwierdzony z mocy ustawy gdy właściwy organ nie wznosi sprzeciwu.

Projekt budowlany jest tak nazywany nie tylko w przypadku o którym napisałeś w nawiasie.

Tak więc w urzędzie leży projekt wg którego możemy budować i odstępstwa od tego projektu niczym się nie różnią od odstępstw przy projekcie opieczętowanym.

Dopiero gdyby był przepis, który jasno stwierdza że:
nieistotne odstąpienie od projektu budowlanego dołączonego do zgłoszenia wymaga .... to bym się martwił.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Czw 8:03, 21 Kwi 2016, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin