Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Deregulacja - po uchwaleniu przez Sejm (c.d.)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skokovis
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 146
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 5/5

PostWysłany: Pon 17:40, 02 Cze 2014    Temat postu:

Ostatecznie

Cytat:
5) w art. 5:
a) w ust. 1:
- wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:
„Izba architektów zrzesza osoby, które:”,
- pkt 1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1) posiadają uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 oraz z 2014 r. poz. 40 i ...), zwanej dalej „ustawą - Prawo budowlane”;
2) posiadają uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń lub uprawnienia w zakresie odpowiadającym zakresowi tej specjalności uzyskane przed dniem wejścia w życie ustawy - Prawo budowlane;”,


Uprawnienia w specjalności architektonicznej przed 1994 upoważniały do:
-sporządzania projektów w zakresie rozwiązań architektonicznych wszelkich obiektów budowlanych
-rozwiązań konstrukcyjno-budowlanych obiektów budowlanych w budownictwie osób fizycznych, z wyłączeniem konstrukcji fundamentów głębokich i trudniejszych konstrukcji statycznie niewyznaczalnych
- w budownictwie osób fizycznych - do kierowania, nadzorowania i kontrolowania budowy, kierowania i kontrolowania wytwarzania konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz oceniania i badania stanu technicznego obiektów budowlanych - z wyłączeniem konstrukcji fundamentów głębokich i trudniejszych konstrukcji statycznie niewyznaczalnych.



Cytat:
Zgodnie z art. 104 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskały uprawnienia budowlane lub stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zachowują uprawnienia do pełnienia tych funkcji w dotychczasowym zakresie.
Dokonując interpretacji uprawnień budowlanych uzyskanych na podstawie przepisów rozporządzenia MGTiOŚ z dnia 20 lutego 1975 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. Nr 8, poz. 46 z późn. zm.), należy brać pod uwagę wszystkie zmiany prawne do powyższego rozporządzenia, w tym dokonane w 1991r. (Dz. U. Nr 69, poz. 299), gdyż dotyczą one z mocy prawa wszystkich osób, które uzyskały uprawnienia budowlane na jego podstawie. W wyniku powyższej nowelizacji termin "budownictwo osób fizycznych" został zastąpiony terminem ,,w budownictwie jednorodzinnym, zagrodowym oraz innych budynków o kubaturze do 1000 m3".
Zatem, uprawnienia budowlane uzyskane na podstawie ww. rozporządzenia uprawniające do wykonywania samodzielnej funkcji projektanta oraz kierownika budowy i robót w specjalności architektonicznej stanowią podstawę m.in. do sporządzania projektów w zakresie rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjno - budowlanych obiektów budowlanych z wyłączeniem konstrukcji fundamentów głębokich i trudniejszych konstrukcji statycznie niewyznaczalnych w budownictwie jednorodzinnym, zagrodowym oraz innych budynków o kubaturze do 1000 m3.


Tutaj omawiane rozporządzenie.

[link widoczny dla zalogowanych]

Można powiedzieć że:
- budownictwo jednorodzinne, zagrodowe oraz innych budynków o kubaturze do 1000 m3 jest zakresem wspólnym specjalności k-b i architektonicznej przynajmniej do 1994 roku.

Czyli zakres przynależny tylko spec architektonicznej to wszystkie obiekty powyżej i dotyczące ich rozwiązania architektoniczne.

Czyli po staremu tyle tylko, że nowi ze spec architektoniczną ograniczoną przeskakują do Izb architektów, a izby architektów mają pełną kontrolę nad wydawaniem uprawnień w tej specjalności.

Technik budownictwa ma uprawnienia w specjalności k-b i może projektować budynki inwentarskie i gospodarcze oraz adaptować projekty gotowe innych budynków w budownictwie osób fizycznych także w zakresie rozwiązań architektonicznych. Innych czyli budownictwa jednorodzinnego

Czyli operuje w zakresie wspólnym obu specjalności.

Konstytucja zapewnia nam równość wobec prawa więc teoretycznie uprawnienia w specjalności architektonicznej i k-b w ograniczonym zakresie powinny dotyczyć przynajmniej budownictwa jednorodzinnego oraz innych budynków o kubaturze do 1000m3. Inaczej jest nierówna konkurencja z innymi specjalistami k-b i architektonicznymi bez ograniczeń, którzy tym sposobem zapewniają sobie monopol na tym polu od 1995 roku.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Skokovis dnia Sob 12:47, 14 Cze 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2713
Przeczytał: 30 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Czw 14:58, 05 Cze 2014    Temat postu:

O niektórych walczymy, niektórych odpuszczamy:
[link widoczny dla zalogowanych]
Co ma PIIB w statucie? Coś sobie przypominam o reprezentowaniu i dbaniu o inżynierów budownictwa niezależnie od wieku Wink.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skokovis
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 146
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 5/5

PostWysłany: Czw 21:46, 05 Cze 2014    Temat postu:

Cytat:
Niedawno nasza redakcja włączyła się w akcję, której patronował Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZiTB), by technikom przywrócić możliwość kierowania mniejszymi budowami. Na tym polu musimy odnotować sukces! Tymczasem jeden z naszych czytelników podrzucił kolejny problem dotyczący uprawnień budowlanych - tym razem rzecz dotyczy uprawnień architektonicznych dla inżyniera...
Pod jednym z tekstów dotyczących Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB), pojawił się komentarz, podpisany (inżynier bud.):
"Uprawnienia architektoniczne dla inżynierów
Być może redakcja Muratora zainteresuje się panującym obecnie skandalicznym stanem prawnym w kwestii uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej, jakie uzyskiwać mogą inżynierowie budownictwa.
Otóż osoba po ciężkich studiach budowlanych może uzyskać uprawnienia do projektowania w odniesieniu do architektury obiektów o kubaturze do 1000 m3 NA TERENIE ZABUDOWY ZAGRODOWEJ.
A więc może sobie zaprojektować domek na terenie gospodarstwa rolnego lub leśnego!!!
Czyż to nie jest ograniczanie dostępu do zawodu i kpina z wiedzy inżynierów budownictwa?! Czy inżynier budownictwa nie jest w stanie zaprojektować schludnego, estetycznego i dobrze rozwiązanego pod względem technicznym budynku niezależnie od terenu zabudowy?
Tymczasem PIIB ma nas w głębokim poważaniu i unika podjęcia działań w tej kwestii. "
Redakcję zaintrygował problem, więc zwróciliśmy się do PIIB o skomentowanie tej opinii. W imieniu Izby odpowiedział mgr inż. Andrzej Roch Dobrucki, wiceprezes Krajowej Rady PIIB:
"Przepis o którym pisze czytelnik obowiązuje od 15 lutego 1995 r. i jest wynikiem kompromisu, który został osiągnięty przez architektów i inżynierów budownictwa. Łączy to się z określeniem zakresu kompetencji architektów do projektowania konstrukcji.
Żaden przepis nie jest doskonały. PIIB, która chciałaby aby kompetencje inż. budownictwa były możliwie jak największe, nie ocenia tego stanu prawnego jako skandaliczny.
Czytelnika, który podpisuje się "inżynier budownictwa" i który prawdopodobnie jest członkiem PIIB, zachęcam do aktywnego udziału w pracach komisji prawno-regulaminowych, które funkcjonują w każdym okręgu. Jest to najskuteczniejsza forma wdrażania propozycji legislacyjnych."


Stanowiska prezesa PIIB jest jasne. Wszystko jest ok Twisted Evil

[link widoczny dla zalogowanych] oto pierwsze rozporządzenie

Kim jest prezes [link widoczny dla zalogowanych]

Projektantem budynków raczej nie był. A przynajmniej się tym nie chwali.

Cytat:
Wydział Inżynierii Sanitarnej i Wodnej (1961-1993)

W 1961 r. dwa Wydziały - Budownictwa Wodnego i Inżynierii Sanitarnej - połączono w Wydział Inżynierii Sanitarnej i Wodnej obejmujący 15 katedr. Organizatorem i pierwszym dziekanem wydziału był prof. Władysław Danilecki.

Początkowo Wydział Inżynierii Sanitarnej i Wodnej prowadził dwa kierunki studiów: Inżynieria Środowiska oraz Budownictwo Wodne. Po kilku latach utworzono trzeci kierunek studiów - Hydrologia Techniczna i Meteorologia Techniczna z dwiema specjalnościami: Hydrologia Techniczna i Meteorologia Techniczna. W wyniku reorganizacji struktury Politechniki Warszawskiej w 1970 r. na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej, tak jak i w całej Uczelni, zlikwidowano katedry i utworzono instytuty: Instytut Inżynierii Środowiska, Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji oraz Instytut Zaopatrzenia w Wodę i Budownictwa Wodnego. W 1976 roku do użytku Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej oddany został jego własny, nowy gmach przy ul. Nowowiejskiej.

W wyniku reformy programów studiów przeprowadzonej w 1972 r. Wydział na miejsce prowadzonych poprzednio trzech kierunków studiów zaczął prowadzić jeden kierunek - Inżynieria Środowiska, z sześcioma specjalnościami: Inżynieria Wodna, Gospodarka Wodna, Systemy Ochrony Atmosfery i Meteorologia Techniczna, Zaopatrzenie w Wodę i Unieszkodliwianie Ścieków i Odpadów, Urządzenia Cieplne, Zdrowotne i Ochrony Powietrza, Urządzenia Sanitarne (w Filii Płockiej). W 1980 r. na Wydziale Inżynierii Sanitarnej były prowadzone dwa kierunki studiów: Budownictwo ze specjalnością Inżynieria Wodna i Inżynieria Środowiska z pozostałymi pięcioma specjalnościami.

W 1987 r. dokonano podziału kierunku Inżynieria Środowiska na dwa kierunki: Systemy Ochrony Środowiska ze specjalnościami Gospodarka Wodna i Hydrologia oraz Systemy Ochrony Atmosfery i Meteorologia Techniczna oraz Inżynieria Sanitarna ze specjalnościami: Zaopatrzenie w Wodę i Unieszkodliwianie Ścieków i Odpadów, Urządzenia Cieplne, Zdrowotne i Ochrony Powietrza i Urządzenia Sanitarne. W roku 1992 na kierunku Inżynieria Sanitarna utworzono czwartą specjalność - Rozprowadzanie i Magazynowanie Gazu. W 1992 r. został przywrócony kierunek Inżynieria Środowiska z pięcioma specjalnościami: Systemy Ochrony Środowiska, Zaopatrzenie w Wodę i Unieszkodliwianie Ścieków i Odpadów, Inżynieria Wodna (pod tą nazwą wróciła na kierunek Inżynierii Środowiska specjalność Budownictwo Hydrotechniczne z kierunku Budownictwo), Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo i Wentylacja oraz Inżynieria Gazownictwa.

W 1992 r. Wydział rozpoczął prowadzenie studiów na nowym kierunku Biotechnologia. Kierunek ten został utworzony jako międzywydziałowy - prowadzony przez trzy wydziały - Inżynierii Sanitarnej i Wodnej, Chemii oraz Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Wydział Inżynierii Sanitarnej i Wodnej prowadził w ramach tego kierunku specjalność Biotechnologia w Inżynierii Środowiska.


Inżynieria środowiska jako dyscyplina naukowa nie jest budownictwem jako dyscyplina nauka. Natomiast prezes jak najbardziej jest inżynierem w budownictwie natomiast nie jest inżynierem budowlanym.

MAZ/IS/3624/02 (numer prezesa) Prezes zasadniczo nie wykonuje tego samego zawodu co ja Wink[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Skokovis dnia Czw 22:29, 05 Cze 2014, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ProjektK66
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 29 Sie 2012
Posty: 1778
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 25 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krosno

PostWysłany: Pią 11:45, 06 Cze 2014    Temat postu:

Mnie się podoba eufemizm : zawód zaufania publicznego Smile to takie coś jak składka na zus którą jest podatkiem. Robi się z ludzi dzieci i się im wmawia iż to dla ich dobra.
Czy uwolnienie zawodu budowlańca spowodowało by pogorszenie usług ?
Mam dość tej jee komuny. Na działce nie mogę postawić altany, bo muszę latać po urzędach. To jest paranoja i my świadomie czy nie stajemy się wyznawcami tej doktryny głupoty. Tak to wygląda iż wykonać ogrodzenie można bez niczego, ale remont tego ogrodzenia trzeba zgłosić.
To jest głęboka komuna ! a nie wolność, jak znajdę u siebie złoto na działce to mnie wypier z mojej ziemi ! Jak ktoś coś przeskrobie to beknie.
A nie mając nóż władza mnie będzie ścigać jak mordercę bo mam nóż i potencjalnie mogę kogoś poszastać.
Czemu tak jest ? a bo zrobił ktoś projekt i potencjalnie się może zawalić.
A potencjalnie mogę skoczyć z mostu na główkę. A bo zaufanie publiczne wymaga tego ... ta...

jak zakręcam sworznia w aucie to wiem z czym to się je ... i można idąc tą ojcowską troską dalej powiedzieć ... jak sworzeń się wypnie można wjechać w ludzi w przystanek itp jak tak będziemy mnożyć absurdy to z domu nie wyjdziemy.

Cały czas nam papkę sprzedają niczym małym dzieciom iż to co jest teraz jest ok.
Nie jest !
A bo konstruktor nie jest władny zaprojektować sam domek ... bo kreski na elewacji musi klepnąć architekt ... ba jeszcze będzie ich izba będzie ryło darła jak on śmiał kreski podbić .
Super to niech nie przychodzi o podbicie konstrukcji. Czemu nie ma spójnej nazwy na ten sam zawód jakim jest budowlaniec.. tylko jakiś architekt czy konstruktor. I oto wojna się toczy.

Dobrze iż gospodynie wiejskie nie mają swojej izby bo ciężko było by coś ugotować ... przecież wpadł by nadzór gotowlany i zaglądał by po garnkach czy aby nikt się nie potruje.
Albo izba ukrainek ... będzie zaglądać pod spódniczki czy aby wszystko ok ...

A koledzy zamiast naciskać na tą patologię to jeszcze się utwierdzacie w tym.
Nie bujdzie się ... tokarz wam nie zabierze korytka ...
Korytko samo się oczyści i uszereguje kto co może i co wie.

Mnie nikt przez 5 lat studiów nie uczył autodziada! robotów i innych ... ale za to miałem parę wykładów socjologi itp ... jakiś innych badziewi nie wspomnę.
To ile praktyki miałem w technikum to niech studia się schowają ...
regres jeśli chodzi o praktykę jest straszny.
Jedno w studiach jest pozytywne ... uczy strasznego kombinowania:D


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MaverS
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 08 Gru 2008
Posty: 1178
Przeczytał: 14 tematów

Pomógł: 28 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lubin

PostWysłany: Pią 13:06, 06 Cze 2014    Temat postu:

Z tego co czytam widać nieznajomość zawodu ARCHITEKT, bo ja to rozumiem jako konstruktor.

"To tak jak ze świnką morską, a ni to świnka ani morska", stąd te rożne specjalności są w budownictwie.

Staram sie zrozumieć wzburzenie, ale mnie co poniektóre wpisy też wzburzają, bo nic nie wnoszą konstruktywnego, puste i bezsilne "jęczenie naszej branży" na własne życzenie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez MaverS dnia Pią 13:11, 06 Cze 2014, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skokovis
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 146
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 5/5

PostWysłany: Nie 16:56, 08 Cze 2014    Temat postu:

Dyskusja odbywa się nad tym kto może zostać uznany za profesjonalistę w zakresie rozwiązań architektonicznych i dlaczego jest to zawód zaufania publicznego i nie jest dostępny dla osób z wyższym wykształceniem inżynieryjnym na kierunku budownictwo.

Jeżeli świnka morska to inżynier kierunku zawodowego budownictwo dyscypliny nauk technicznych o tej samej nazwie. To morświn to może inżynier ochrony środowiska?

Jak widać pieprzenie o świnkach nic nie wnosi konstruktywnego. Denerwować się jest rzeczą ludzką.

W większości krajów zawód projektanta w budownictwie (architekturze) wykonują najczęściej osoby posiadające tytuł zawodowego architekta jednak kraje te nie faworyzują takich osób . Istnieje wolny rynek. Jak widać i tak tytuł daje dużo, bo osoby posiadające tytuł zawodowego architekta są przez inwestorów wybierane najczęściej na projektanta.

Anglicy w ogóle nie stwarzają barier prawnych co do wykonywania zawodu projektanta obiektów budowlanych.

Niemcy ustalili ze projektantem obiektów budowlanych może być osoba z izby architektów i ona może się posługiwać tytułem zawodowym architekt oraz także projektantem obiektów budowlanych może być master Bauingenierwesen lub w starej nomenklaturze tzw Dyplomowany inżynier (II stopień studiów)

Polacy ustalili że obiekt budowlany projektuje się wspólnie z kimś innym jeśli nie ma się odpowiednich uprawnień. Prawo określania się architektem w Polsce ma każdy chyba że samo istnienie samorządu zawodowego o tej nazwie zabrania posługiwania się innym tym określeniem.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Skokovis dnia Pią 13:05, 13 Cze 2014, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ciuset
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 22 Lip 2012
Posty: 96
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:27, 10 Cze 2014    Temat postu:

Deregulacja wchodzi ostatecznie w życie 10 sierpnia 2014 r.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Co z projektem rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie ?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ciuset dnia Czw 8:59, 12 Cze 2014, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skokovis
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 146
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 5/5

PostWysłany: Pią 14:13, 13 Cze 2014    Temat postu:

Jeśli chodzi o rozporządzenie na razie cisza.

Rok temu w kwietniu PIIB proponowała takie zmiany w rozporządzeniu

[link widoczny dla zalogowanych]

Podstawowy postulat izby aby liczyła się przy nadawaniu uprawnień także specjalność na dyplomie a nie tylko kierunek. Chodzi tu zapewne o kierunek budownictwo i podział na inżynierów budowlanych i inżynierów inżynieryjnych.

To, że zamiast jednej specjalności konstrukcyjno-budowlanej mamy jeszcze specjalności inżynieryjne zawdzięczamy izbie inżynierów.

Dosyć, że już podzielono projektantów na inżynierów architektów i inżynierów konstruktorów poprzez ich wykształcenie to jeszcze inżynierów konstruktorów chcą podzielić już na etapie studiów na drogowców, mostowców, inż. kolejnictwa itd.

Jest to brnięcie w dalsze powodowanie niemożliwości zmiany specjalizacji na etapie życia zawodowego.

Skończy się bum na obiekty inżynierskie czyli drogi, koleje i mosty to się znów zmieni prawo Smile

Z drugiej strony wydzielono inżynierię budowlaną czy też inżyniera konstruktora budowlanego miast i wsi.

Właśnie tak siebie określam. Jestem inżynierem budowlanym w zawodu i wykształcenia. Współprojektantem (współautorem) budynków i budowli w zakresie ich rozwiązań konstrukcyjnych a często mam wpływ na ich architekturę . Inżynierem budownictwa się określam tylko w związku z izbą do jakiej należę z przedstawicielami innych zawodów inżynieryjnych projektujących i zarządzających w budownictwie.

Jak pisze Dr inż. ANDRZEJ B. NOWAKOWSKI

Politechnika Łódzka

INŻYNIERIA I BUDOWNICTWO NR 4/2008

Cytat:
W XIX wieku jedyną polską wyższą uczelnią była Politechnika Lwowska, której korzenie sięgają 1844 roku [3]. Absolwenci Wydziału Inżynierii Lądowej tej uczelni, po uzyskaniu dyplomu inżyniera dróg i mostów, projektowali i budowali przede wszystkim różnego rodzaju obiekty inżynierskie. Nie było bowiem wówczas zapotrzebowania na pracę konstruktora w budownictwie powszechnym, gdzie przeważały stosunkowo proste konstrukcje murowe i drewniane. Na rynku tym dominowali zatem architekci, którzy zazwyczaj samodzielnie projektowali wszelkie budynki, a także wznosili je, kierując robotami budowlanymi we współpracy z zatrudnianymi przez nich majstrami i rzemieślnikami.

Po I wojnie światowej nastąpił dość gwałtowny rozwój konstrukcji stalowych, a przede wszystkim żelbetowych. W tej sytuacji architekci zostali zmuszeni do korzystania z pomocy inżynierów dróg i mostów, którzy wykonywali wtedy de facto pracę konstruktorów przypisaną współcześnie inżynierom budowlanym. A kiedy w 1926 r. urzędnicy z Ministerstwa Robót Publicznych zakwestionowali ich kompetencje do kierowania robotami budowlanymi, Koło Inżynierów Dróg i Mostów (funkcjonujące od 1924 r. i zrzeszające absolwentów Politechniki Warszawskiej) wystąpiło ze skargą do Najwyższego Trybunału Administracyjnego, który prawomocnym orzeczeniem nakazał ustawowe uregulowanie tego problemu [4].Był to jeden z głównych powodów ukazania się rozporządzenia [11], na którego mocy zostały wprowadzone uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi, oddzielne dla architektów oraz konstruktorów. Według art. 362 tego aktu prawnego do kierowania konstrukcyjnymi robotami budowlanymi były uprawnione osoby, które:

a) posiadają wyższe wykształcenie techniczne, ukończone przepisanymi egzaminami, nabyte w jednej z państwowych politechnik w kraju na wydziałach inżynierii lądowej lub wodnej, z wyjątkiem oddziałów mierniczego (geodezyjnego) i melioracyjnego, albo na odpowiadających im wydziałach uczelni zagranicznych,

b) wykażą się dostateczną, co najmniej trzyletnią praktyką, przy robotach budowlanych w służbie państwowej, samorządowej lub prywatnej zaświadczoną przez odnośny urząd lub przez osoby uprawnione do kierowania robotami,

c) złożą egzamin z ustawodawstwa budowlanego oraz z tych przepisów ustawodawstwa administracyjnego, których znajomość przy wykonywaniu zawodu jest potrzebna.

Wspomnianym osobom przysługuje uprawnienie do sporządzania projektów (planów) robót konstrukcyjnych i instalacyjnych. Osoby te mogą uzyskać uprawnienia do sporządzania projektów architektonicznych dla robót, do kierowania którymi są uprawnione, po wykazaniu się praktyczną umiejętnością sporządzania takich projektów.

Po pewnym czasie zawód inżyniera budowlanego doczekał się wreszcie oficjalnej nobilitacji, głównie dzięki aktywności wspomnianego już Koła Inżynierów Dróg i Mostów, którego członkowie 4 maja 1934 roku powołali do życia Polski Związek Inżynierów Budowlanych (PZIB). Celem tego stowarzyszenia była przede wszystkim obrona interesów zawodowych i ekonomicznych inżynierów budowlanych" (cytat ze statutu [5]). W okresie II Rzeczypospolitej PZIB był jedyną organizacją zrzeszającą naszych starszych kolegów i w 1939 roku liczył 810 członków zgrupowanych w 8 oddziałach, w tym w Oddziale Łódzkim, który powstał w 1937 roku.

W tym czasie architekci byli bardziej aktywni, co przejawiało się m.in. większą liczbą utworzonych stowarzyszeń, jak również rozpoczęciem już w latach trzydziestych prac nad projektem ustawy powołującej samorząd zawodowy. Początkowo planowano powołanie dwóch osobnych izb - jednej dla architektów, a drugiej dla inżynierów. Jednak po wielomiesięcznej dyskusji Rada Związku Stowarzyszeń Architektów Polskich (ZSAP) doprowadziła do opracowania jednego projektu ustawy „Prawo o Izbie Budowlanej", który12 lipca 1933 r. został złożony (wraz z uzasadnieniem) ministrowi spraw wewnętrznych. Ówcześni architekci pokazali klasę, formułując ostatecznie projekt ustawy, w którym zrezygnowano z podziału na Izbę Architektów i Izbę Inżynierów. Jak to ujął ówczesny Prezes Rady ZSAP: Izba Architektów bowiem pozostawiłaby poza nawiasem cale rzesze osób, posiadających uprawnienia budowlane i z uprawnień tych w pracy zawodowej korzystających, natomiast izba inżynierska składałaby się z ludzi o różnych specjalnościach technicznych, wykonujących zawód w zupełnie odmiennych warunkach faktycznych i prawnych [6].


Co ma wisieć nie utonie. W roku 2000 klasa przestała się liczyć. Zrobiono ogólnie sieczkę zawodu architekta w pionie i poziomie, a do tego wydzielono zawód architekta jako specjalność nieograniczona architektoniczna. Dodatkowo starzy zrobili monopol na budownictwo jednorodzinne tylko dla siebie. Nie licząc się z prawem młodego pokolenia do takich samych praw jakie ma pokolenie uprawnionych przed 1994 rokiem.

Wyrzucenie z uprawnień ograniczonych zapisu o domach jednorodzinnych jest niezgodne z konstytucją i równymi prawami starych i młodych inżynierów i architektów.

W nowych numerze Inżyniera Budownictwa są ciekawe statystyki.

Jedna z nich to podział wiekowy członków PIIB.
do 36 lat mamy 16531 członków i członkiń
do 36-45 lat mamy 17575 członków i członkiń

to są nowo uprawnieni po 1994 roku

teraz leśne dziadki którzy nas reprezentują i mają prawo projektowania i kierowania w budownictwie jednorodzinnym

do 45-56 lat mamy 21674 członków i członkiń
do 56-65 lat mamy 41930 członków i członkiń
od 65-emeryci mamy 17983 członków i członkiń

Można powiedzieć, że nasi rodzice i dziadkowie nie mają klasy, gdyż prawnie ograniczają konkurencję przy projektowaniu domów jednorodzinnych w porozumieniu z architektami.

My nie mamy szans tego zmienić w wyborach do izby gdyż jest nas za mało (mała liczba osób do 45lat)

Jedyna droga to trybunał lub pomoc rządu albo likwidacja takiego samorządu Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JJftw
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 106
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pią 14:27, 13 Cze 2014    Temat postu:

nie miałbym nic przeciwko gdyby zmiana "5)" tym razem weszła w życie...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ProjektK66
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 29 Sie 2012
Posty: 1778
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 25 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krosno

PostWysłany: Pią 14:33, 13 Cze 2014    Temat postu:

Ale architekt nie ma bladego pojęcia o fizyce budowli.
Dowód miałem i to z bardzo grubej rury prof dr hab inż arch ... dała popis wiedzy w tym zakresie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MaverS
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 08 Gru 2008
Posty: 1178
Przeczytał: 14 tematów

Pomógł: 28 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lubin

PostWysłany: Pią 14:50, 13 Cze 2014    Temat postu:

rzekomy wyjątek nie stanowi reguły, znowu "spłaszczasz"

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2713
Przeczytał: 30 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Pią 14:59, 13 Cze 2014    Temat postu:

JJftw napisał:
nie miałbym nic przeciwko gdyby zmiana "5)" tym razem weszła w życie...

Są dwie ścieżki:
1) Przejęcie uprawnień ograniczonych przez IARP było kompromisem za usunięcie zagrody;
2) PIIB pozbyło się problemu i teraz nie kiwnie palcem bo to już nie ich kompetencje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JJftw
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 106
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pią 15:07, 13 Cze 2014    Temat postu:

senmil napisał:

Są dwie ścieżki:
1) Przejęcie uprawnień ograniczonych przez IARP było kompromisem za usunięcie zagrody;
2) PIIB pozbyło się problemu i teraz nie kiwnie palcem bo to już nie ich kompetencje.


Dokładnie to samo chodzi mi po głowie. Niestety obawiam się, że lobby IARP jest za silne i opcja no 2 jest bardziej prawdopodobna.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2713
Przeczytał: 30 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Sob 10:44, 14 Cze 2014    Temat postu:

Skokovis, a teraz napisz to jeszcze raz, ale w kilku zdaniach.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skokovis
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 146
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 5/5

PostWysłany: Sob 10:53, 14 Cze 2014    Temat postu:

senmil napisał:
Skokovis, a teraz napisz to jeszcze raz, ale w kilku zdaniach.


Teraz możesz to skasować. Masz do tego prawo.

Streszczeń ci się zachciewa.

Pomyśl czy na temat. Zmierz linijką czy nie za długie. Podejmij decyzje. Jesteś architektem tego forum Smile


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Skokovis dnia Sob 10:58, 14 Cze 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 8 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin