Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

konstruktor/architekt - nie dajmy się zwariować
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 48, 49, 50 ... 55, 56, 57  Następny
 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piotrm
..:WARN:..



Dołączył: 14 Kwi 2012
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 5/5

PostWysłany: Nie 10:45, 15 Kwi 2012    Temat postu: Zniesienie obowiązku przynależności do izb -klucz do sukcesu

Panowie kluczem do prawdziwego uwolnienia zawodów, jest pomniejszenie znaczenia korporacji. Nie może być tak że osoby posiadające uprawnienia aby wykonywać swój zawód muszą przynależeć do korporacji typu Izba architektów czy Inżynierów, które za całe środowisko inżynierskie decydują jak ma wyglądać sytuacja w zawodach regulowanych.
Nie spodziewajcie się że te organizacje będą chętnie znosić ograniczenia inżynierom konstruktorom itd. Organizacje te to wilki w owczej skórze, które za nasze pieniądze działają przeciw nam samym. To że oficjalnie coś popierają to absolutnie nie znaczy że wewnątrz najwyższe organy włazy tych organizacji mają zamiar cokolwiek zrobić w tej sprawie. Tak działał komunizm przez 40 lat, gdzie mówiono że chcą coś zrobić ale nie mogą, bo jakiś wirtualny wróg im przeszkadza w tym.

Wywalczmy wspólnie zniesienie obowiązku przynależności do izb, utwórzmy własną, która będzie zrzeszać dobrowolnie nie tylko inżynierów z uprawnieniami, ale tych co ich nie mają. bez rozbudowanych władz, której głównym celem będzie zniesienie absurdalnych ograniczeń dla określonych rodzajów uprawnień, jak np. w przypadku uprawnień konstruktorskich, niemożność wykonywania dokumentacji dla urzędów.

Nie spodziewajcie się że izby zrzeszające pewne grupy interesów, mało tego starą nomenklaturę postkomunistyczną, która przez całe życie pasożytowała na społeczeństwie, przez nadawanie określonej grupie pewnych przywilejów, a reszcie ograniczeń, że ci wszyscy oni z tego tak spokojnie zrezygnują. Oni tylko będą wam wmawiać, że chcą to czego od nich oczekujecie, a tak naprawdę, opóźniają to celowo, bo to kończy ich egzystencje. Przejrzyjcie ich życiorysy, to ludzie którzy budowali komunizm, socjalizm, wielki Związek Radziecki, ci ludzie są niereformowalni, oszustwo, zakłamanie, obłuda to był ich chleb codzienny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2714
Przeczytał: 32 tematy

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Pią 8:28, 18 Maj 2012    Temat postu:

senmil napisał:
Markus, działacze izbowi i same władze doskonale wiedzą co się dzieje oraz w czym problem (i twierdzą, że jest to podział "kompromisowy", uzgodniony między poszczególnymi władzami samorządów PIIB i IARP - zaznaczam, między władzami samorządów bez poparcia środowiska). Praktycznie do każdej z izb dotarły pisma. W internecie też mocno było to dyskutowane. Jak na razie widzę, że o sprawie w kuluarach mocno się rozmawia m. in. z architektami. Coś tam się mówiło też o przemysłówce i bud. gospodarczych.


Nawiązując do mojej poprzedniej wypowiedzi (cytowanej wyżej). W kwietniowym IB pojawiła się wypowiedź prof. Kledyńskiego odnośnie wniosków kierowanych do Izby (pewnie już czytaliście):
Zdaję sobie sprawę, że oczekiwania wnioskodawców są większe i idą także w innych kierunkach, np. rozszerzenia uprawnień konstrukcyjno-budowlanych o możliwość projektowania architektonicznego
obiektów o kubaturze ponad 1000 m3 (padają propozycje 2,5 lub 5 tys. m3).
Sądzę, że najlepszą okazją do podniesienia tej szczegółowej kwestii będą prace nad nową ustawą Prawo budowlane (lub ustawą Kodeks budowlany, gdyż nazwa tego nowego przedłożenia jest jeszcze przedmiotem dyskusji). Liczymy także, że argumentów do oceny możliwości przeprowadzenia tej propozycji dostarczą wyniki prac Krajowej Komisji
Kwalifikacyjnej, analizującej programy kształcenia na politechnikach, uczelniach niepublicznych i w wyższych szkołach zawodowych. Ewentualny
wniosek powinien być szczególnie dobrze uzasadniony merytorycznie, także w szerszym obszarze kształcenia, a nie tylko wystąpieniem grupy projektantów – konstruktorów, absolwentów renomowanych uczelni technicznych. Jeśli bowiem przepis wejdzie w życie, to będzie dotyczył wszystkich – i tych mniej doświadczonych, i z mniej renomowanych uczelni.
Trudno sobie wyobrazić, aby powyższa sprawa miała nas poróżnić
lub aby próbować ją przeprowadzić bez otwartego, uczciwego dialogu.


źródło: [link widoczny dla zalogowanych] str. 14

Także nie ma co mówić, że Izba NIC nie wie. Widać natomiast, że:
1) Izba jak ognia unika napisania, że PRZEDE WSZYSTKIM chodzi o usunięcie ograniczenia do zabudowy zagrodowej i cały czas pisze tylko o podwyższeniu kubatury (czyli pozorne działanie nie rozwiązujące problemu). Wiadomo, że chodzi nam o projektowanie budynków POZA zabudową zagrodową w nawiązaniu do posiadanej praktyki zawodowej (nic za darmo, ale na podstawie doświadczenia zawodowego wpisanego dokładnie w zeszycie praktyk).
2) Izba jak ognia unika poruszenia i poddania pod dyskusję zakresu technologicznego - zakresu fizyki budowli, materiałoznawstwa (mimo, że postuluje wprowadzenie specjalności hydrotechnicznej itd.), czyli kto co i jak - brak wyraźnych kompetencji prowadzi do braku odpowiedzialności (a po to ponoć są uprawnienia).
3) wyjątkowo dziwne jest to, ze Izba zajmuje się przywróceniem uprawnień ograniczonych technikom (Polska Izba Inżynierów Budownictwa - czegoś w nazwie mi tu brakuje) oraz nieograniczonych uprawnień wykonawczych inżynierom bez mgra (jedno można a drugiego nie - toż to się logiki nie trzyma!).
4) NIE KAŻDY inżynier po budownictwie to konstruktor lub kierownik budowy. To jedynie niektóre ze specjalizacji. Równie dobrze może to być projektowanie BUDYNKÓW.

Czytając ostatnie zdanie z artykułu odnoszę wrażenie, że izba chyba zdaje sobie sprawę, że trochę nawala i członkowie/nieczłonkowie są delikatnie pisząc zdegustowani pewnymi działaniami/brakiem działań. Na pewno warto podesłać materiały profesorowi Kledyńskiemu, maila łatwo znaleźć na stronie PW.

Mamy też pewien paradoks. Izba ma stanowić przedstawicielstwo inżynierów, ale nie wszystkich inżynierów pracujących w zawodzie /budownictwie szeroko pojętym/ zrzesza. Część i tak jest "poza" Izbą.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2714
Przeczytał: 32 tematy

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Wto 14:40, 12 Cze 2012    Temat postu:

Z ostatniego IB:

(...)
W wyniku merytorycznego rozpatrzenia wniosków Komisja uznała, tak jak
w poprzednim okresie sprawozdawczym, że z pola widzenia Izby w najbliższym
czasie nie powinny zniknąć zgłaszane przez członków Izby wnioski
dotyczące: wprowadzenia do ustawy Pb specjalności hydrotechnicznej,
uregulowania statusu techników odnośnie do uprawnień oraz kierowania
robotami budowlanymi bez ograniczeń przez inżynierów, którzy ukończyli
studia zawodowe, rozszerzenia dla inżynierów uprawnień architektonicznych.
(...)


źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
str. 13

Cóż, już bez sprecyzowania, tak jak to było wcześniej, ale bardzo dyplomatycznie bez pisania czy chodzi o samą kubaturę czy też o usunięcie zabudowy zagrodowej. Także jak długo ograniczenie będzie dotyczyło zabudowy zagrodowej i tak długo jak inżynier budownictwa nie będzie mógł zaprojektować samodzielnie budynku na każdym rodzaju terenu - nie odpuścimy.

Na str. 12 podane są statystyki. I niech mi ktoś mądry wytłumaczy jak odczytać z tych wykresów ilu jest inżynierów o specjalności "architektonicznej" oraz "konstrukcyjno-budowlanej". Ja tam za chiny nie widzę Wink. Dlaczego te dane się ukrywa? Na str. 30 podano ile osób zdało w tym roku uprawnienia architektoniczne, ale danych ile takich osób jest ogólnie w PIIB nie ma.

Zniknął dział listy do redakcji. W związku z numerem ze sprawozdaniami czy może ostatni kontakt i forum dyskusji (i tak mocno okrojone) z członkami usunięto? Na reklamy miejsca wystarczyło. Mi tam się wydaje, że najważniejszy jest kontakt z członkami, ale co ja się tam znam Wink.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez senmil dnia Wto 14:41, 12 Cze 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2714
Przeczytał: 32 tematy

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Śro 10:49, 27 Cze 2012    Temat postu:

O sprawie napisał ostatnio Builder. Wrzucam bez komentarza.

Uprawnienia budowlane - głos w dyskusji

Otrzymaliśmy informację o oddolnej inicjatywie studentów, absolwentów oraz dbających o jakość ich praktyki inżynierów budownictwa lądowego - 10 kwietnia skierowano do sejmu RP pismo wraz z listami zawierającymi kilka tysięcy podpisów.


Całość tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
quad
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: POM/BO/xxxx/01

PostWysłany: Śro 12:25, 27 Cze 2012    Temat postu:

Ciągle to samo ale cisnąć trzeba. Może w końcu ktoś zajarzy, że ochrona tut. architekta dotyczy tylko nazwy zawodu. I jak zawsze w naszym kraju ktoś interpretuje to odwrotnie (na swoje potrzeby) uniemożliwiając wykonywanie zawodu inżyniera budownictwa stosownie do zdobytego wykształcenia. Niby władze tworzą mądrzy ludzie ale do tej mądrości i pełnej obiektywności bardzo im daleko. Kumoterstwo i tyle.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2714
Przeczytał: 32 tematy

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Śro 12:43, 27 Cze 2012    Temat postu:

Jak przestaniemy cisnąć to wszystko przepadnie. Przedstawiciele izbowi doskonale wiedzą o co chodzi, ale nie chcą zmieniać ustalonego na początku powstania izb układu. Na muratorze w odpowiedzi na Manifest Inżynierów jeden z p-cieli Izby określił to mianem "kompromisu" (gdzieś wcześniej był cytat).
Zerknijcie tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych]
Na stronie 5 w prawej kolumnie:
Twórczość legislacyjna Urzędu Zamówień Publicznych zaowocowała stworzeniem przepisów, które projektantów postawiły (przepraszam za porównanie) w sytuacji chłopów pańszczyźnianych. Na rozsądną modyfikację czekają przepisy określające prawo inżynierów budownictwa do projektowania architektonicznego. Takich fundamentalnych tematów jest więcej. I przykro mi, że w czasie pionierskich ośmiu lat tworzenia Izby nie znalazłem dość sił i czasu, aby walczyć o te sprawy z większą determinacją.

Nie jest ważna dyrektywa unijna czy też zwykła ludzka przyzwoitość oraz logika, ale interesy jakieś grupy osób - tutaj architektów i inżynierów budownictwa (i techników) z szerokimi uprawnieniami do projektowania architektonicznego. Ma izba problem bo coraz więcej osób mówi i zaczyna się dopominać o swoje prawa.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez senmil dnia Czw 8:39, 28 Cze 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
quad
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: POM/BO/xxxx/01

PostWysłany: Śro 13:27, 27 Cze 2012    Temat postu:

Jak się nie chce widzieć problemu (bo kolegom tak będzie wygodniej) to się go nie zobaczy.
Dla mnie dyrektywa jest jasna i przejrzysta. Przepisy też. I widzę w nich ochronę lobby architektów, wprowadzone tym jednym sformułowaniem : "w odniesieniu do konstrukcji obiektu". Trzeba być naprawdę ułomnym człowiekiem żeby nie widzieć tego problemu no chyba, że się nie chce go widzieć, jak napisałem powyżej. Wystarczyło poczytać propozycje IARP, choćby do ostatniej zmiany w rozporządzeniu dotyczącym zakresu i formy projektu aby zauważyć jak dążą do wyrugowania z obiegu np branżystów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
trzciel
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 30 Sie 2009
Posty: 376
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Pon 19:08, 16 Lip 2012    Temat postu:

Autorzy raportu o zawodach regulowanych stwierdzili pomyłkę. Nie mamy ich wcale 381 (najwięcej w Europie), ale 381 + ok. 200 Twisted Evil
http://www.youtube.com/watch?v=cyafFlLTCGc


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2714
Przeczytał: 32 tematy

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Wto 9:33, 24 Lip 2012    Temat postu:

Tutaj jedna ciekawa i bardzo ważna wiadomość:
[link widoczny dla zalogowanych]
Czyli jakiekolwiek zmiany blokuje nasze ministerstwo. Minister może o tym nic nie wiedzieć. Podobnie jak strona rządowa.

Teraz w nawiązaniu do wcześniejszej debaty i kwestii używania tytułu "architekt". Więc IAPR najwyraźniej przerobiła cały temat i wyszło, że tego tytułu nie można zastrzec. W związku z tym zgłoszono do urzędu patentowego nieco inną nazwę. W przyszłości zostanie stworzony opatentowany tytuł "architekt IARP" w nawiązaniu do "adwokata" czy "radcy prawnego", którym będą się mogli posługiwać tylko architekci zrzeszeniu w IARP i posiadający nieograniczone uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej. Z tej grupy odpadają więc architekci z uprawnieniami ograniczonymi (IAPR ich nie zrzesza) oraz ci zrzeszeni w PIIB (w tym inżynierowie budownictwa, technicy itd. niezależnie od posiadanego poziomu uprawnień architektonicznych). Całość tutaj na stronie 72:
[link widoczny dla zalogowanych]
Ciekawe jak będzie wyglądała sprawa z architektami spoza Polski, którzy nie posiadając żadnego wykształcenia pracują jako architekci i będą chcieli projektować w Polsce.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BabciaJadzia
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 26 Lut 2011
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: PL

PostWysłany: Pią 14:11, 03 Sie 2012    Temat postu:

Witam moi drodzy!
Ależ ten temat się trzyma! Kiedy nie zajrzę jest żywy! Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
quad
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: POM/BO/xxxx/01

PostWysłany: Pią 14:39, 03 Sie 2012    Temat postu:

Bo niesprawiedliwość boli.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BabciaJadzia
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 26 Lut 2011
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: PL

PostWysłany: Pią 23:45, 03 Sie 2012    Temat postu:

Życie, niestety, jest niesprawiedliwe. Lepiej do tego przywyknąć. Zresztą niesprawiedliwość boli tylko wtedy gdy jest na niekorzyść podmiotu. Gdy jest na korzyść - nie boli, nie wywołuje sprzeciwu, nie bulwersuje. Wtedy nie jest już nawet nazywana niesprawiedliwością, ale - bardzo zacnie - szczęściem Wink

To był taki ogólny wywodzik na temat niesprawiedliwości; nie odnośnie tematu.

Odnośnie tematu, to, właściwie rozumiem rozgoryczenie inż. bud. w sprawie uprawnień arch. Życie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
RumAndCoke
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 06 Sie 2009
Posty: 167
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 12:02, 04 Sie 2012    Temat postu:

BabciaJadzia napisał:
Życie, niestety, jest niesprawiedliwe. Lepiej do tego przywyknąć. Zresztą niesprawiedliwość boli tylko wtedy gdy jest na niekorzyść podmiotu. Gdy jest na korzyść - nie boli, nie wywołuje sprzeciwu, nie bulwersuje. Wtedy nie jest już nawet nazywana niesprawiedliwością, ale - bardzo zacnie - szczęściem Wink

To był taki ogólny wywodzik na temat niesprawiedliwości; nie odnośnie tematu.

Odnośnie tematu, to, właściwie rozumiem rozgoryczenie inż. bud. w sprawie uprawnień arch. Życie.


Ciekawe podejście. Lepiej przywyknąć do niesprawiedliwości niż starać się ją zmienić. Gdyby wszyscy tak myśleli to w RPA wciąż apartheid miał by się dobrze, większość krajów europejskich nadal była by rządzona przez monarchów a coś takiego jak prawo pracy nie istniało by. Musisz prezentować bardzo bierną postawę do życia skoro wolisz godzić się z niesprawiedliwością niż próbować ją zmieniać.

Choć staram się też zrozumieć Twoją postawę. Studiujesz architekturę, więc liczysz na to, że zrobisz uprawnienia i wręcz w Twoim interesie jest to by jak najmniej osób miało możliwość projektowania architektonicznego. Z tego co jednak znam kilku młodych absolwentów architektury, to w ich interesie raczej była by pełna otwartość zawodu niż jego zamykanie, bo ciężko o robienie uprawnień gdy się pracy nawet znaleźć nie może.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2714
Przeczytał: 32 tematy

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Sob 18:06, 04 Sie 2012    Temat postu:

Żałosne. Dziecko, ile projektów prowadziłaś? Ile obiektów projektowałaś? A ile budów prowadziłaś w nadzorze autorskim? Może najpierw poznaj życie i zobacz jak ten proces wygląda. Dopiero potem pogadamy. Na razie liczysz teoretycznie beleczki i szalejesz formą. Jak trochę popracujesz to możemy wtedy porozmawiać.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez senmil dnia Sob 18:52, 04 Sie 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Klinkier
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 410
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:56, 04 Sie 2012    Temat postu:

Początek tematu jest datowany na grudzień 2009r, cała sprawa spokojnie ciągnie się 2,5 roku a rokowań, by cokolwiek miało się zmienić w kwestii projektowania architektonicznego dla inżynierów budownictwa z odpowiednią praktyką zawodową nadal nie ma. Czy tylko mi wydaje się to nienormalne? Ot, takie przemyślenie po kilkudziesięciu stronach żarliwej dyskusji.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Klinkier dnia Sob 18:58, 04 Sie 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 48, 49, 50 ... 55, 56, 57  Następny
Strona 49 z 57

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin