Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zakres uprawnień do projektowania bez ograniczeń KB
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
SkokovisDołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2093
Przeczytał: 5 tematów

Pomógł: 37 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:47, 10 Lip 2015    Temat postu:

Bielak78 napisał:
To proszę zrób to samo w sprawie Specyfikacji techniczna wykonania i odbioru robót.

Utwór zależny do podstaw - od autora normy. A autor normy korzyści z tego nie ma - tj. nie ma od każdego STWIOR.

To samo SST.

To samo kosztorys - on jest utworem trwale zależnym. Od KNR lub innego opracowania uprzedniego.

Projekt budowlany - utwór zależny od koncepcji wielu autorów, analiz wielu autorów, konsultacji wielu autorów. Czyli jeśli dzieło nie jest w 100 % twoje - utwór zależny.

Koniec tematu o prawie autorskim. Utwory zależne winny być w poszczególnych aspektach tego prawa pozbawione.

Chyba że novum - nowy styl, nowe rozwiązanie i jeśli ktoś robi - przeprowadzając eksperyment a potem budując obiekt - wtedy prawa autorskie do pierwszego. Potem - zależny.


Autora normy jako osoby fizycznej nie znasz, chyba, że to twój kolega i tak ci mówi. Ale majątkowe prawa autorskie do egzemplarza normy ma PKN.

Jako członek "Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa", a nie członek "Samorządu Zawodowego Inżynierów Budownictwa", który jeszcze chyba nie zaistniał, gdyż nie posiadam takiego zaświadczenia abym członkiem takiego samorządu był mam dostęp do Norm znajdujących się na stronach prowadzonych przez PIIB czyli jedną z dwóch IZB KRAJOWYCH "Samorządu Zawodowego Architektów oraz Inżynierów Budownictwa".

Ustawa o samorządach zawodowych "architektów oraz inżynierów budownictwa" w mojej ocenie powołuje 17 samorządów przy czym każdy ma 2 izby.

Normy zakupiła dla mnie i mi udostępnia PIIB. Jestem na liście członków prowadzonych przez tą izbę, co nie oznacza, że jestem jej członkiem gdyż jak już wspomniałem na moim zaświadczeniu napisano inaczej. Wink
Mogę więc tworzyć specyfikacje nie okradając autorów.
Opracowana przeze mnie specyfikacja jest sprzedawana projektantowi w ilości egzemplarzy jakie sobie zażyczył (od tego zależy cena usługi). Przy czym ma on prawo zamówić u mnie więcej tych egzemplarzy lub podpisać ze mną umowę o przekazaniu majątkowych praw autorskich na polach eksploatacji co mu pozwoli rozsyłać te specyfikacje do innych (powielać elektronicznie, kopiowac itp) za umówioną pomiędzy nami kwotę.
Mam też prawo nie podpisać takiego zobowiązania co oznacza, że trzeba u mnie zamówić każdy egzemplarz specyfikacji, którą opracowałem. Oczywiście wiąże się to z ryzykiem że już zamawiający specyfikację do mnie nie przyjdzie. Dlatego musi istnieć możliwość abym mógł wykonywać zawód zamawiającego specyfikację inaczej mamy niewolnictwo jeśli zamawiający twierdzi, że może sobie ją powielać bo to utwór zależny. To nie działa w tą stronę. Wink

opracowywanie, sprawdzanie specyfikacji oraz pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją jej założeń nie jest uważane za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie.

To samo jest z egzemplarzami kosztorysu. Jako jego autor (kosztorysu) zakupiłeś KNR. Mogłeś też ukraść, ale ty tego nie czynisz. I teraz masz prawo korzystać z informacji zawartych w KNR aby tworzyć kosztorys. Kosztorys jest twój i na nim zarabiasz. Chociaż, żeby go znów wykorzystać musiałbyś ukraść utwór pierwotny na postawie, którego opracowałeś kosztorys (mówię tu o opracowaniu projektanta a nie o KNR który już kupiłeś. W drugą stronę autor utworu pierwotnego mając twój kosztorys bez wykupienia praw majątkowych do tego kosztorysu nie ma prawa załączać go do nowych kopi swojego utworu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony ForumowiczDołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2492
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Pią 16:41, 10 Lip 2015    Temat postu:

Jednak krótko i treściwie się nie da, tak po inżyniersku Sad. Zasmuciłem się...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
SkokovisDołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2093
Przeczytał: 5 tematów

Pomógł: 37 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:02, 10 Lip 2015    Temat postu:

senmil napisał:
Jednak krótko i treściwie się nie da, tak po inżyniersku Sad. Zasmuciłem się...


W tym co napisałeś nie ma żadnej treści. Chociaż muszę przyznać, że jest krótko. Niektórzy mówią, że krótko wystarczy.

A teraz TREŚĆ.

FALUSIŃSKI opracował projekt budowlany LOKALIZUJĄC zaprojektowany przez siebie (ang.yourself=własne opracowanie czyli autor) lub niego (inwestora koncepcja czyli autor) budynek mieszkalny jednorodzinny oraz inne obiekty budowlane na mapie do celów projektowych lub jej kopii zeskanowanej do pliku graficznego (oryginał dołączyć do projektu budowlanego aby można sprawdzić czy nic nie zostało zmienione). Nie jest jeszcze na 100% projektantem uczestnikiem procesu budowlanego. Tym się wyróżnia od potencjalnego autora, czyli w tym przypadku jego samego lub jego kolegi, że posiada wymagane uprawnienia budowlane oraz stosowne ubezpieczenie. Uprawnienia, które posiada są także wymagane w przypadku gdy projekt obiektu budowlanego, który zaprojektował wymaga sprawdzenia przez osobę posiadającą uprawnienia do projektowania w odpowiedniej specjalności.

Samodzielną funkcją techniczną jest w 100% czynność polegająca na:

projektowaniu obiektu budowlanego, sprawdzaniu projektów arch-bud obiektu budowlanego oraz pełnieniu nadzoru autora nad tym obiektem.

Uprawnienia jakie posiada FALUSIŃSKI zezwalają na projektowanie obiektu, a także sprawdzanie projektów dotyczących obiektu oraz pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją obiektu.

Nie prowadzi się nadzoru autora nad realizacją projektu budowlanego czyli zamierzenia budowlanego.Smile Ten projekt można realizować w etapach które nazywamy procesem budowlanym.

Gdyby w ramach projektu budowlanego, który opracował FALUSIŃSKI znajdował się obiekt budowlany, który jest w zakresie prac projektowych objętych uprawnieniami budowlanymi innej specjalności niż udało się zdobyć FALUSIŃSKIEMU, wtedy jest on zobowiązany zapewnić udział w opracowaniu projektu budowlanego osoby takie wymagane uprawnienia posiadającej i odpowiednie skoordynowanie tworzonych przez te osoby opracowań. Tymi opracowaniami są oczywiście inne obiekty budowlane, które nie są w zakresie uprawnień FALUSIŃSKIEGO.

Ustawa zabiera społeczeństwu a nadaje uprawnionym na 100%, gdyż o tym jasno mówi prawo projektowania, sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych oraz pełnienia nadzoru autora nad realizacją tych projektów czyli wykonywaniem tych obiektów osobą posiadającym wymagane do tego uprawnienia.

Zakres projektów arch-bud (prac projektowych określających budynki budowle i obiektu małej architektury) jakie są przypisane specjalności FALUSIŃSKIEGO należy określić w jego uprawnieniach.

Wszelkie ograniczenia zgodnie z konstytucją wpisane są w ustawę.

Falusiński posiada więc nadane w ustawie nieograniczone uprawnienia do projektowanie w specjalności k-b, które to uprawnienia sa w pełnym zakresie uprawnień budowlanych jakie posiada jego specjalność.
Obowiązek określenia zakresu prac projektowych czyli obiektów budowlanych objętych jego uprawnieniem oraz specjalności jaką zdobywa ustawa narzuca na właściwy organ samorządu zawodowego architektów oraz inżynierów budownictwa.
Jest to obowiązek, gdyż tak stanowi PRAWO BUDOWLANE. Posłowie, senatorowie, prezydent, społeczeństwo nie wie jakie obiekty budowlane czyli jakie projekty arch-bud może określić(zaprojektować) lub(oraz) sprawdzić ich projekty FALUSIŃSKI.
W ustawie nawet nie wpisano, który to organ jest właściwy. Więc samorząd sam sobie ma to określić.

Czy w ustawie wpisano, że można projektować lub sprawdzić oraz pełnić nadzór czy też:
projektować, sprawdzić oraz pełnić nadzór? Trzeba więc się zastanowić jak prawnicy rozumieją przecinek.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pozostawiam więc ten kawałek opracowania dla osoby, która to wytłumaczy lub gdy się dowiem to dopiszę.
Wytłumaczyć można poniżej, we własnym opracowaniu, niekoniecznie zmieniając moje opracowanie

Znalazłem już autora tego kawałka opracowania.
[link widoczny dla zalogowanych]

a może jeszcze tych autorów
[link widoczny dla zalogowanych]

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Resztę dopiszę jak będę miał ochotę "TUTAJ" lub w odpowiedzi, jak ktoś jeszcze ma ochotę "ciągnąć" ten temat Wink


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Wto 12:55, 14 Lip 2015, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
focusdg
Doświadczony ForumowiczDołączył: 24 Sie 2010
Posty: 686
Przeczytał: 88 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:57, 14 Lip 2015    Temat postu:

Narzekamy na ustawodawcę a nie szukamy bagna we własnych środowiskach... To przez różne lobby uprawnienia zostały podzielone tak a nie inaczej... To nie są wymysły tzw. ustawodawcy ale silnie działające lobby m.in. architektów. Nasza branża też nie jest bez winy, po co aż tyle specjalności? czy nasz rynek jest aż tak rozwinięty, że potrzebujemy tylu specjalistów? Bo w życiu okazuje się i tak, że najwięcej do powiedzenia mają prezesi, właściciele firm, wykonawcy a nie ludzie z uprawnieniami.... musimy poznać wiedzę ogromną a potem się okazuje, że większość musi przymykać oko i udawać, że robi się zgodnie z wiedzą, prawem, przepisami... i póki jest dobrze to oki ale, gdy coś się stanie to wtedy ....

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
SkokovisDołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2093
Przeczytał: 5 tematów

Pomógł: 37 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:57, 24 Lip 2015    Temat postu:

Zakładam, że falusiński jest "proffesional" i błędów w jego projekcie nie było. Zatem to, że podpisał się pod nim technik nie uratowało mu tyłka. Bo w takim wypadku gdyby był poważny błąd to falusiński został przez technika uratowany.

Nie napisałeś falusiński ile Cię kosztowało zrzeczenie się autorstwa oraz jakich rysunków autorstwa się zrzekłeś?

A może to tylko STRACHY NA LACHY a ty mogłeś sam zrobić ten projekt.

Wtedy możesz spokojnie zaśpiewać piosenkę. Wink

https://www.youtube.com/watch?v=m00udFijVf0


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
falusinski
Początkujący ForumowiczDołączył: 22 Cze 2015
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:05, 27 Lip 2015    Temat postu:

Odpowiadam. Technik przystawił pieczątkę i podpisał się wszędzie tam gdzie były moje podpisy + dołączył oświadczenie, izbę i uprawnienia. W wydanej decyzji o pozwoleniu na budowę stał się projektantem architektury, ja zaś zostałem projektantem konstrukcji.
Koszt 500zł.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony ForumowiczDołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2492
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Pon 16:04, 27 Lip 2015    Temat postu:

Ja czekam tylko aż ktoś wrzuci skan decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę "obiektu budowlanego o prostej konstrukcji - budynku mieszkalnego jednorodzinnego" podpisanej przez projektanta z uprawnieniami do projektowania bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej (bez udziału architekta bądź technika i nie posiadającego uprawnień przyznawanych na podstawie wcześniej obowiązującego prawa). W oświadczeniu takiego projektu budowlanego zapewne będzie zapis "Na podstawie art. 20. ust 1. pkt 1a zamierzenie budowlane nie wymaga udziału w opracowaniu osób posiadających inne uprawnienia; na podstawie art. 20 ust. 3 pkt 2 projekt nie wymaga sprawdzenia projektu przez osobę posiadającą uprawnienia bez ograniczeń do projektowania w specjalności architektonicznej". Ma ktoś taką?

Falusinski, wychodzi na to, że technik budownictwa ma większe uprawnienia od magistra inżynier budownictwa ze znacznym dorobkiem zawodowym w projektowaniu kubaturowych obiektów budowlanych (tj. budynków o różnej funkcji: użyteczności publicznej, mieszkalnych etc.).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MaverS
Doświadczony ForumowiczDołączył: 08 Gru 2008
Posty: 1167
Przeczytał: 21 tematów

Pomógł: 28 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lubin

PostWysłany: Pon 16:35, 27 Lip 2015    Temat postu:

Pozmieniało się po 1995r. "Stare dziadki" korzystają z w/w zasad.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MK77
Doświadczony ForumowiczDołączył: 31 Maj 2011
Posty: 162
Przeczytał: 4 tematy

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 17:04, 27 Lip 2015    Temat postu:

Technicy budowlani maja uprawnienia projektowe do 1000m3. Nawet jak nie posiadają takiego zapisu odnośnie kubatury to maja zapis dla "osób fizycznych" co wg rozporządzenia ministra z 1991 (nr 69 poz 299) oznacza to samo co 1000m3. "Stare dziadki" jada głównie na niewiedzy osób które z ich usług korzystają jeśli chodzi o budynki ponad 1000m3. Z miesiąc temu sam miałem taką sytuację gdzie gość chciał być projektantem na budynku o kubaturze ok 11000m3. A tłumaczył się w ten sposób że nie ma ograniczenia kubaturowego a budynek jest budowany w sposób tradycyjny. Po porównaniu jego decyzji o nadaniu uprawnień z rozporządzeniem z roku 1991 (pan miał wydane uprawnienia w 1976) mina mu strasznie zrzedła a inwestor od razu podziękował mu za usługi.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony ForumowiczDołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2492
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Pon 18:12, 27 Lip 2015    Temat postu:

Do poczytania toto:
[link widoczny dla zalogowanych]
Jest też sporo innych orzeczeń w sprawie interpretacji:
[link widoczny dla zalogowanych]

Kiedyś mi podpisywał technik, który miął ograniczenie do 5000m3. Znajdę w papierach to wrzucę.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MK77
Doświadczony ForumowiczDołączył: 31 Maj 2011
Posty: 162
Przeczytał: 4 tematy

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 19:14, 27 Lip 2015    Temat postu:

Do kierowania mógł mieć do 5000 tys bo takich osób znam kilka a do projektowania nie ma takiej możliwości by miał do 5000m3. W pierwszym orzeczeniu masz powołanie na rozporządzenie nr 69 poz 299 o którym pisałem, że ten Pan może projektować inne budynki do 1000m3. A w drugim skoro Pan powołuje się że były pozwolenia wydawane na jego uprawnienia nawet powyżej 1000m3 to powinien odpowiadać z art 91 PB. Typowe jest tez tłumaczenie że jak np nadbuduje się 500m3 na budynku o kubaturze 10000m3 to się w swoim zakresie zmieściłem bo nie przekroczyłem 1000m3. A tyczy sie to całej kubatury zamierzonej inwestycji czyli w moim przykładzie to 10500m3 i Pan technik odpada od razu. Powiem tak jak mam problem z tego typu interpretacjami to od razu tel do PIIB ale do centrali czyli Warszawa ul Mazowiecka 6/8 wewnętrzny 103 , Pani jak nie potrafi mi odpowiedzieć od razu przełącza do prawnika. W takich sprawach nigdy nie dzwonie do Okręgowej.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony ForumowiczDołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2492
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Pon 20:27, 27 Lip 2015    Temat postu:

Zgadzam się, że 1000m3 dotyczy całego obiektu (w przypadku rozbudowy już po rozbudowie). Mi chodziło o uprawnienia z art. 364 rozporządzenia Prezydenta z dnia 16 lutego 1928 r. Faktycznie tam nie było ograniczenia do 500m3. Mój błąd.
Uprawnienia do:
1. Kierowania robotami budowlanymi z wyjątkiem robót dotyczących budynków zabytkowych, pomników, budynków monumentalnych i budynków określonych w art. 358 ust. (2) powołanego rozporządzenia,
2. sporządzania projektów (planów) tych robót,
oraz otrzymuje tytuł budowniczego.

Nie ma żadnej kubatury. I wtedy był również egzamin i z tego co delikwent opowiadał to dość ciężki.
Swego czasu była furtka na zdobycie uprawnień po kierunku pokrewnym, gdzieś mi to uciekło, a nie chce mi się szukać. Jeszcze treść decyzji innego delikwenta - inżynier budownictwa ogólnego. Na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 lutego 1975 roku otrzymuje uprawnienia do:
[...]
3. Sporządzania w budownictwie osób fizycznych projektów w zakresie rozwiązań architektonicznych:
a) budynków inwentarskich i gospodarczych, adaptacji projektów typowych i powtarzalnych innych budynków oraz sporządzania planów zagospodarowania działki związanych z realizacją tych budynków,
b) budowli nie będących budynkami.

Ograniczenia kubaturowego nie ma. Mimo tego, że są interpretacje, że projekty powtarzalne/typowe mogą sporządzać tylko osoby uprawnione to jest to mocno naciągane.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MK77
Doświadczony ForumowiczDołączył: 31 Maj 2011
Posty: 162
Przeczytał: 4 tematy

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 21:09, 27 Lip 2015    Temat postu:

Już sam zapis dla "osób fizycznych" świadczy o ograniczeniach a od roku 1991 zapis dla osób fizycznych został zmieniony a nowy zapis brzmi "w budownictwie jednorodzinnym, zagrodowym oraz innych budynkach do 1000m3" Zmiana ta dotyczy wszystkich którzy mają uprawnienia wydane na podstawie prawa budowlanego z roku 1974 do zmiany zapisu czyli 1991. W związku z tym przedstawione przez ciebie zapisy uprawnień sa ograniczone kubaturowo do 1000m3.
Tu masz wszystko dokładnie [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony ForumowiczDołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2492
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Wto 7:06, 28 Lip 2015    Temat postu:

Cały przegląd uprawnień jest opisany tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych]

Co do wspomnianego technika to przez wiele lat podpisywał projekty kubatury (nawet pow. 10k) i bez problemu przez różne urzędy przechodziły.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MK77
Doświadczony ForumowiczDołączył: 31 Maj 2011
Posty: 162
Przeczytał: 4 tematy

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto 7:28, 28 Lip 2015    Temat postu:

Czytałem większymi fragmentami te książkę. A co do tego technika ze podpisywał i przechodziło to tylko świadczy o poziomie urzedów. Po za tym składał oświadczenia ze wykonuje zgodnie z przepisami a tu raczej oświadczał nieprawdę. W mojej sytuacji z przed miesiąca Pan tez sie tłumaczył ze wykonywał duże obiekty i nikt nie zwrócił mu nigdy uwagi.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 5 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin