Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Uprawnienia budowlane
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:58, 23 Lis 2017    Temat postu:

[quote="Parikon"]
Prem napisał:
Troszkę w tym temacie do poczytania artykuł z "Przewodnika projektanta 2017":

[link widoczny dla zalogowanych]

O ile na początku autor trzyma się pojęcia "projektant" to pod koniec w jego miejsce wchodzi bez uprzedzenia słowo "architekt". Z racji tego, że autor nie ma tytułu "arch." w stopce obstawiam dwie możliwości:
- syndrom sztokholmski,
- korekta redakcyjna osoby z "arch." w stopce.

Poniżej moim zdaniem najsmakowitszy fragment:

Cytat:
Ponadto do zadań architekta adaptującego należy również sprawdzenie konstrukcji budynku pod względem obciążeń normatywnych oraz jej dostosowania do lokalnych warunków klimatycznych. Do jego obowiązków należy również sprawdzenie czy fundamenty należy przystosować do lokalnych warunków gruntowo-wodnych (...)
Podczas wykonywania tych zadań architekt powinien współpracować z konstruktorem (...)


Czyli jak rozumiem architekt podbija konstrukcję ewentualnie radząc się kolegi konstruktora przy wykonywaniu odpowiednich obliczeń.

Moim zdaniem nasza izba powinna zareagować jak izba architektów zareagowała w sprawie artykułu dr. Płacheckiego o potrzebie udziału architekta przy projekcie instalacji przemysłowych.


W rozumieniu prawnym kierowca to osoba posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdem czyli tzw prawo jazdy.
Zatem pojazdem fiat 126p może na raz poruszać się 4 kierowców, gdyż jest on zarejestrowany do przewozu max 4 osób. Osoba siedząca za kierownicą jest określana mianem kierującego.
Teraz wyobraź sobie minę policjanta, który zatrzymuje taki pojazd do kontroli i zamiast kierującego prosi kierowcę o prawo jazdy a wszystkie osoby w aucie mu takie prawo jazdy okazują.

W życiu jest tak, że kierujący to kierowca a inni to pasażerowie. Gdybyś upomniał policjanta, że powinien do ciebie mówić panie kierujący a nie panie kierowco gdyż mówiąc panie kierowco zwraca się też to siedzących obok pasażerów to myślę, że policjant zrobiłby wielkie oczy i zaczął pukać się w czoło. Ale w ujęciu prawnym to ty właśnie masz rację.

Cytat:
Ponadto do zadań projektanta adaptującego już gotowy projekt arch-bud należy również sprawdzenie konstrukcji budynku pod względem obciążeń normatywnych oraz jej dostosowania do lokalnych warunków klimatycznych. Do jego obowiązków należy również sprawdzenie czy fundamenty należy przystosować do lokalnych warunków gruntowo-wodnych (...)
Te zadania projektant powinien zlecić osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia o ile sam ich nie posiada(...)


Abstrahując od tego, że te zadania są najczęsciej wpisywane w projekty typowe i nie wynikają z konkretnych zapisów prawa.

Projektant w rozumieniu PB to osoba, której inwestor zleca opracowanie projektu architektonicznego. Czyli w zasadzie obiektu górotwórczego, który to obiekt nie jest czymś prostym do skonstruowania. Obowiązkiem projektanta jest w ramach tego projektu stworzyć opracowanie zwane projektem budowlanym oraz w zależności od potrzeb zapewnienie udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia w odpowiedniej specjalności.

Gdy obiekt nie jest architektoniczny to PB wymienia go jako zwolniony z obowiązku opracowania dla nie projektu budowlanego. ale nie zawsze można go od razu wykonywać. Nierad trzeba zgłosić taki zamiar.
Są obiekty architektoniczne, dla których nie wymaga się sprawdzenia ich projektu budowlanego przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności.

Roboty budowlane określane jako remont można wykonywać we wszystkich obiektach architektury czyli zarówno tych architektonicznych, tych o prostej konstrukcji jak i tych niearchitektonicznych ale będących składnikiem architektury. Poza tymi, które określa się mianem zabytków. Laughing

Reasumując:

Obiekty architektoniczne to takie, dla których istnieje obowiązek przed rozpoczęciem ich budowy opracowania projektu budowlanego. Projekt budowlany dotyczy jednego obiektu, przy czym pozwolenie na budowę czyli decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie robót budowlanych dotyczy całego zamierzenia budowlanego.

Do wniosku o "pozwolenie na budowę: dołączamy zatem projekt budowlany tylko tych obiektów dla których taki projekt jest wymagany. I jak mówi prawo gdy tych obiektów mamy kilka to nie musimy robić kilku PZT tylko robimy jeden zbiorczy.

Pozostaje zatem pytanie, który projektant robi PZT?
Ktoś odpowie no ten, który ma odpowiednią specjalność.
A co gdy nie ma odpowiedniej specjalności.
Odpowiedź jest prosta:
Ten któremu inwestor za to płaci lub zgłosił się charytatywnie. Laughing


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Czw 12:59, 23 Lis 2017, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Majkelus
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 29 Cze 2016
Posty: 187
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:48, 27 Lis 2017    Temat postu:

Cytat:
Projektant w rozumieniu PB to osoba, której inwestor zleca opracowanie projektu architektonicznego.


A mówi o tym art....?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 23:28, 27 Lis 2017    Temat postu:

Majkelus napisał:
Cytat:
Projektant w rozumieniu PB to osoba, której inwestor zleca opracowanie projektu architektonicznego.


A mówi o tym art....?


Dobre pytanie.


Cytat:
5. Sprawowanie nadzoru autorskiego nad utworami architektonicznymi i architektoniczno-urbanistycznymi regulują odrębne przepisy. (Przepisy, które nie są zawarte w ustawie i prawie autorskim)
Art. 61. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, nabycie od twórcy egzemplarza projektu architektonicznego lub architektoniczno-urbanistycznego obejmuje prawo zastosowania go tylko do jednej budowy.


Projekt architektoniczny to projekt dotyczący budowy(wykonywania) jednego utworu architektonicznego.
Projekt architektoniczno-urbanistyczny to projekt dotyczący budowy wielu utwór architektonicznych.

Budowa to wykonywanie obiektu

Czyli projekt architektoniczny to projekt wykonawczy utworu architektonicznego.

Dlaczego prawo autorskie nie operuje pojęciem obiekt budowlany a tylko pojęciem utwór architektoniczny.
W mojej ocenie utwór architektoniczny to budowla lub budowla w zakresie której wydzielono budynek. która w prawie budowlanym jest rozumiana jako obiekt którego nie można zaliczyć do obiektów o prostej konstrukcji lub zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na wykonywanie związanych z nim robót budowlanych.
Obiekty architektury to budowle, budowle w których wydzielono budynki i obiekty małej architektury.
Obiekt budowlany to obiekt architektury wraz z instalacjami wzniesiony.... Wink
Pojęcie obiektu budowlanego jest pojęciem zdefiniowanym na potrzeby prawa budowlanego. Zdefiniowane "nieudolnie", gdyż obiekt architektury zdefiniowany jako część tworząca obiekt budowlany do którego także zalicza się instalacje w nim zawarte jest też w dalszej części nazywany obiektem budowlanym.
Czy na pewno nieudolnie. Dzięki temu nieudolnemu nazywaniu samego budynku obiektem budowlanym nie musimy w projekcie arch-bud pokazywać instalacji. Zresztą ten projekt jest zdefiniowany jako ukazujący wyłącznie aspekty techniczne struktury architektonicznej obiektu a nie rozmieszczenia w nim instalacji.

Pod pojęciem projektant należy rozumieć osobę opracowującą projekt budowlany ....
Pod pojęciem projektant obiektu budowlanego należy rozumieć osobę projektującą obiekt budowlany.

Projektantem obiektu budowlanego będzie osoba projektująca instalacje
Projektantem obiektu budowlanego będzie osoba projektująca obiekt architektoniczny (górotwórczy)

Nie każdy projektant obiektu budowlanego jest autorem projektu architektonicznego - projektu wykonawczego dotyczącego budowy skomplikowanej konstrukcji obiektu.

Ale odpowiadając na pytanie:

Cytat:
2. W razie zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót, do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis. W takim przypadku oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony.


Cytat:
1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:

1) oryginał dziennika budowy;

2) oświadczenie kierownika budowy:

a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,

b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także – w razie korzystania – drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;

3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;


Prawa projektanta jak i reszty współtwórców zwanych projektantem obiektu budowlanego są chronione cały czas i kierownik budowy czy też inwestor nie ma prawa sam projektować obiektu na nowo.

Może do opracowania projektu technicznego wyrobu budowlanego jednostkowego zastosowania wybrać inną osobę o ile nie zobowiązał wcześniej projektanta aby zobowiązał projektanta obiektu budowlanego aby taki projekt opracował. Jeśli nie zobowiązał, to projektant obiektu budowlanego ma obowiązek uzgodnić projekt wykonany przez inną osobę. Jednak pojęcie uzgodnić nie oznacza bezwarunkowo zgodzić się z tym opracowaniem.

W przypadku braku zgody projektanta obiektu budowlanego wracamy do prawa autorskiego, które zezwala nam na zmianę twórcy.

Taka zmiana o ile projektant uzna ją za nieistotną w mojej ocenie nie wymaga nawet pozwolenia zamiennego. Nowy twórca staje się współodpowiedzialny za obiekt w zakresie w którym jego twórczość może kiedyś wywołać katastrofę.

Wszystko jest w papierach, a projektant obiektu budowlanego traci prawa autorskie do projektu wyrobu, który określił ale nie opracował jego projektu technicznego.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Wto 9:46, 28 Lis 2017, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Majkelus
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 29 Cze 2016
Posty: 187
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:51, 28 Lis 2017    Temat postu:

Bardziej mi chodziło o to, który art. PB mówi o tym, że
Cytat:
Projektant to osoba, której inwestor zleca wykonanie projektu architektonicznego.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Majkelus dnia Wto 13:55, 28 Lis 2017, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:33, 28 Lis 2017    Temat postu:

Majkelus napisał:
Bardziej mi chodziło o to, który art. PB mówi o tym, że
Cytat:
Projektant to osoba, której inwestor zleca wykonanie projektu architektonicznego.



Jeśli chodzi tobie dosłownie o to co napisałeś powyżej, to nie znajdziesz tego w PB.
Jeśli zaś zrozumiesz, że prawo nie definiuje projektanta, gdyż projektant w rozumieniu twórców PB podobnie jak inwestor czy kierownik jest ogólnie znanym określeniem i zakładają oni, że każdy wie kim jest projektant. Czytający PB dowie się jakie są jego prawa i obowiązki. Przy czym po uchwaleniu ustawy interpretacje ich autorów nas nie obowiązują, gdyż mamy działać zgodnie z literą prawa. A prawo do interpretacji musi być jasno określone. To może zamiast zadawać pytania sprawdzające sam powiesz jak to o czym mówimy rozumiesz.

Dlatego ważne jest jak interpretują to prawo różni ludzie i w jakim zakresie te interpretację są identyczne a w jakim się diametralnie różnią.

W mojej ocenie nie ma dyskusji jeśli chodzi o to, że projektant to ten kto opracowuje projekt budowlany i zapewnia w zależności od potrzeb udział w opracowaniu projektu (tu możemy dyskutować czy chodzi wyłącznie o projekt budowlany, który jeszcze nie wiemy czym jest) osób posiadających uprawnienia do projektowania w odpowiedniej specjalności.

Opracowywać to znaczy pracując nad czymś nadać temu odpowiedni kształt.
Projektant więc pracuje nad projektem budowlanym robiąc to sam lub we współpracy z osobami posiadającymi uprawnienia do projektowania w odpowiedniej specjalności, aż uzna, że to co opracował (wykonał) uzyskało status zgodny z odpowiednim rozporządzeniem. Wykonawcą projektu budowlanego jest tylko projektant, a obowiązkiem urzędnika nie jest sprawdzić co kto podpisał tylko czy ten kto wykonał projekt budowlany posiada wymagane uprawnienia budowlane Laughing

Natomiast to czy w zakresie opracowanego projektu są prace innych osób lub projektant opracował projekt budowlany na podstawie tych prac i czy te osoby posiadają uprawnienia do projektowania w danej specjalności to już jest problem projektanta, gdyż prawo nie mówi, że może zaprosić do projektu osoby bez uprawnień.

Reasumując ja mogę być projektantem konstrukcji obiektu przedstawionego w projekcie budowlanym i niekoniecznie urzędnik musi wykazać, że mam uprawnienia. To jest rola projektanta. Rolą urzędnika jest wykazać, że wykonawca projektu budowlanego ma uprawnienia i wymagane ubezpieczenie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Wto 19:00, 28 Lis 2017, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senmil
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 2713
Przeczytał: 31 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Północ

PostWysłany: Pon 10:42, 18 Gru 2017    Temat postu:

Oj, tam. IARP zamiata dalej: [link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lukero_88
Forumowicz



Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:33, 18 Sty 2018    Temat postu:

Czy ktoś kto obecnie przygotowuje się do egzaminu na uprawnienia budowlane lub zdawał w ostatniej sesjach korzystał z jakiegoś programu do rozwiązywania testów ? Z jakiej strony możecie polecić i warto zakupić licencję ?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
majcher92
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 19 Lut 2015
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:02, 02 Sie 2018    Temat postu:

Czy w myśl obowiązującego rozporządzenia "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 11 września 2014r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie",
które informuje nas, że:

1. "§ 11.1. Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej bez ograniczeń uprawniają do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi, w odniesieniu do architektury obiektu."

2. "§ 12.1. Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń uprawniają do projektowania konstrukcji obiektu lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji oraz architektury obiektu."

oznacza to, że pełnouprawniony architekt nie ma prawa zaprojektować nawet domku jednorodzinnego samodzielnie (bez udziału konstruktora) oraz konstruktor nie ma prawa postawić np garażu bez udziału architekta?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Klinkier
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 410
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:40, 02 Sie 2018    Temat postu:

Oznacza dokładnie tyle co nic czyli szukaj interpretacji danego urzędu Wink
Brak definicji w rozporządzeniu co stanowi architekturę, a co konstrukcję obiektu, dlatego rozdzielanie tych uprawnień uważam za bzdurę.

No ale pewnie zaraz kolega Parikon przyjdzie i wysmaży post na całą stronę Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:33, 02 Sie 2018    Temat postu:

Klinkier napisał:
Oznacza dokładnie tyle co nic czyli szukaj interpretacji danego urzędu Wink
Brak definicji w rozporządzeniu co stanowi architekturę, a co konstrukcję obiektu, dlatego rozdzielanie tych uprawnień uważam za bzdurę.

No ale pewnie zaraz kolega Parikon przyjdzie i wysmaży post na całą stronę Wink


Krótko Wink

Ustawa mówi że:
gdy projektant ma obiekt o prostej konstrukcji to nie potrzebuje architekta rozumianego jako osobę, która mu sprawdzi projekt pod względem zgodności z przepisami prawa w tym techniczno - budowlanymi.
Gdy jednak obiekt nie zalicza się do tych prostych konstrukcji, a co za tym idzie projektant ma się zająć poprawnym zaprojektowaniem obiektu to kwestie zgodności z prawem sprawdza mu architekt.

Dlatego "osoba o odpowiedniej specjalności bez ograniczeń" czyli magistrowie architektury byli w oddzielnej izbie. Wink
Oczywiście jak w PRL, za interpretację prawa biorą się znawcy z ministerstwa. A jednak zgodnie z nową konstytucją prawo wykonywania zawodu prawnika budowlanego musi być odebrane w ustawie. Dlatego chociaż sprawdza jedna osoba, co wynika z tego, że ustawa odróżnia liczbę mnogą rzeczownika osoba od pojedynczej, bo projektant zaprasza osoby, a daje do sprawdzenia osobie, to jednak ta sama ustawa nie definiuje specjalności jaka jest odpowiednia.
Prawo jest ogólnie dostępne, a w Polsce ostatecznie je interpretują sędziowie i to w bardzo różny sposób. Wink


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Czw 20:10, 02 Sie 2018, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
majcher92
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 19 Lut 2015
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:10, 02 Sie 2018    Temat postu:

Nie chodzi o to który projekt wymaga SPRAWDZENIA przez drugiego projektanta (sprawdzającego), bo to faktycznie ustawa określa. Chodzi mi o to, że rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych z 2014r jasno i wyraźnie daje do zrozumienia, że każdy obiekt musi być podbity zarówno przez architekta, jak i przez konstruktora. Nawet domek jednorodzinny, a nawet głupi garaż Smile i nie ważne czy konstrukcja lub architektura są nieskomplikowane jak przysłowiowy drut Smile jeden nie może żyć bez drugiego...
Przynajmniej ja tak to rozumiem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:23, 02 Sie 2018    Temat postu:

majcher92 napisał:
Nie chodzi o to który projekt wymaga SPRAWDZENIA przez drugiego projektanta (sprawdzającego), bo to faktycznie ustawa określa. Chodzi mi o to, że rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych z 2014r jasno i wyraźnie daje do zrozumienia, że każdy obiekt musi być podbity zarówno przez architekta, jak i przez konstruktora. Nawet domek jednorodzinny, a nawet głupi garaż Smile i nie ważne czy konstrukcja lub architektura są nieskomplikowane jak przysłowiowy drut Smile jeden nie może żyć bez drugiego...
Przynajmniej ja tak to rozumiem.


Ustawa określa, że projekt obiektu budowlanego, który określa go w zakresie formy funkcji i konstrukcji oraz nawiązania do otoczenia zwany architektoniczno-budowlanym ma być sprawdzony pod względem zgodności z przepisami prawa.

Jeśli ktoś ma głowę na karku to chyba rozróżnia pojęcie projektu obiektu zwanego arch-bud od samego obiektu.

I tutaj łatwo w sądzie powiedzieć, że przecież ten sprawdzający tak naprawdę sprawdza projekt arch-bud, a nie czy przedstawiony w tym projekcie obiekt jest zgodny z przepisami prawa. Wink

Kiedy projekt arch-bud jest niezgodny z przepisami prawa. Ano wtedy, kiedy,ktoś go zrobi w formacie A5. Wink Albo nie ponumeruje stron zgodnie z przepisami prawa.

A jakie przepisy techniczno-budowlane dotyczą projektu arch-bud. Żadne. Przepisy techniczno-budowlane dotyczą obiektów i jak je projektować. Nie zagłębiają się w jakość, formę i treść projektu arch-bud. Wink No chyba, że rozporządzenia w sprawie formy projektu budowlanego, które określa jak zgodnie z przepisami ma wyglądać także projekt arch-bud są w definicji przepisów techniczno-budowlanych.

Ustawa nie określa, kto ma się podpisać pod projektem budowlanym. Ona tylko stwierdza, że jego wykonawca ma mieć uprawnienia budowlane oraz że osoba która go sprawdziła ma mieć uprawnienia bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności.

Żaden urzędnik nie sprawdzi, kto był wykonawcą, a co najwyżej kto się podpisał jako wykonawca oraz sprawdzający.

Dlaczego piszesz, że sprawdzający to drugi projektant? To świadczy, że nic nie rozumiesz w sensie prawnym. Wink

Dla ciebie cztery osoby podróżujące tym samym samochodem to 3 pasażerów i kierowca. A niestety w sensie prawnym, może to być 4 kierowców i jeden kierujący. Wink


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Czw 20:41, 02 Sie 2018, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
majcher92
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 19 Lut 2015
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:41, 02 Sie 2018    Temat postu:

dobrze dobrze... może inaczej. Kolego Parikon, mam wrażenie, że mówimy o 2 różnych sprawach. Załóżmy, że masz uprawnienia w specjalności konstrukcyjno budowlanej bez ograniczeń, a nie masz uprawnień w specjalności architektonicznej. Czy w takiej sytuacji możesz samodzielnie zaprojektować (oddać projekt do urzędu podbity wyłącznie przez Ciebie jako projektanta całości) na przykład garażu o powierzchni 30m2 o prostej konstrukcji? Jak wiemy, ustawa zwalnia taki projekt ze sprawdzenia, czyli podbicia projektu przez SPRAWDZAJĄCEGO, ale czy nie powinien tak czy inaczej na projekcie podbić się architekt jako projektant architektury?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
majcher92
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 19 Lut 2015
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:45, 02 Sie 2018    Temat postu:

Mniejsza o nomenklaturę! Chodzi o sens - czy inżynierowie budownictwa z uprawnieniami do projektowania bez ograniczeń mogą być samodzielnymi autorami projektu budowlanego o prostej architekturze lub czy odwrotnie - architekci mogą być samodzielnymi autorami projektów o prostej konstrukcji

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:00, 02 Sie 2018    Temat postu:

majcher92 napisał:
dobrze dobrze... może inaczej. Kolego Parikon, mam wrażenie, że mówimy o 2 różnych sprawach. Załóżmy, że masz uprawnienia w specjalności konstrukcyjno budowlanej bez ograniczeń, a nie masz uprawnień w specjalności architektonicznej. Czy w takiej sytuacji możesz samodzielnie zaprojektować (oddać projekt do urzędu podbity wyłącznie przez Ciebie jako projektanta całości) na przykład garażu o powierzchni 30m2 o prostej konstrukcji? Jak wiemy, ustawa zwalnia taki projekt ze sprawdzenia, czyli podbicia projektu przez SPRAWDZAJĄCEGO, ale czy nie powinien tak czy inaczej na projekcie podbić się architekt jako projektant architektury?


Architektura, jest to ogół obiektów statycznie związanym z powierzchnią ziemi. Nawet most zwodzony jest obiektem statycznie związanym z powierzchnią ziemi. Będąc projektantem nowego garażu stajesz jej współprojektantem architektury.
Ustawa prawo budowlane nie operuje pojęciem architektury tylko pojęciem jest składnika, czyli obiektu budowlanego. Ba, jest to sztucznie stworzone pojęcie, które do budowli dodaje instalacje i to dopiero nazywa obiektem budowlanym. Dodatkowo obiekty budowlane dzieli na budynki budowle i obiekty małej architektury. Wg prawa budowlanego budowlą budynku nie można nazywać choć w rzeczywistości od dawna jest jej konkretnym rodzajem.

Zasadniczo już na starcie wpływ na architekturę danej okolicy jest ograniczony miejscowym planem lub gdy nie ma planu warunkami zabudowy, które jak wiemy prawnie należy zlecić osobie z odpowiednim wykształceniem. Uprawnienia do opracowywania warunków mają absolwenci architektury i są nadane w ustawie.

Prawo określenia zakresu prac projektowych specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej i każdej innej ma w mojej opinii tylko i wyłącznie samorząd zawodowy, który reprezentuje zawód podzielony na specjalności określone w prawie budowlanym. Wink

Określanie zakresu prac projektowych danej specjalności ogranicza prawo wykonywania zawodu w pełnym zakresie. Które to ograniczenie w prawie budowlanym nie zostało w pełni dokonane.
Prawo budowlane stwierdza, że takie ograniczenie otrzymamy w decyzji komisji kwalifikacyjnej. Zatem trzeba sprawdzić czy samorząd zawodowy może w zgodzie z konstytucją ograniczać prawo wykonywania zawodu, który reprezentuje. Wink

Niestety ustawa o samorządach i wydzielenie ze specjalności zawodu architekta jako oddzielny samorząd niweczy to co twierdzi prawo budowlane. Gdyż nie da się stworzyć samorządu określonego w prawie budowlanym. Co zatem idzie samorząd nie jest w stanie jasno określić zakresów specjalności. W końcu żaden samorząd nie jest we władaniu wszystkich specjalności Wink

majcher92 napisał:
Mniejsza o nomenklaturę! Chodzi o sens - czy inżynierowie budownictwa z uprawnieniami do projektowania bez ograniczeń mogą być samodzielnymi autorami projektu budowlanego o prostej architekturze lub czy odwrotnie - architekci mogą być samodzielnymi autorami projektów o prostej konstrukcji
[/quote]

W kwestii prawnej inżynier budownictwa to osoba na liście członków PIIB. I może być po wydziale architektury, budownictwa, i innych takich co jest niezbędne aby to coś nazywane obiektem budowlanym zaprojektować.

Samodzielny autor projektu budowlane to jego jedyny wykonawca. Odpowiedź brzmi tak. Smile Autor projektu to nie to samo co autor obiektu budowlanego Smile


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Czw 21:23, 02 Sie 2018, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 2 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin